Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 20.10.2010

Ucz dziecko, jak być szczęśliwym!

Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest równie ważna, jak umiejętność wiązania butów.
Ucz dziecko, jak być szczęśliwymGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Wieczór naukowy " z udziałem: Elżbiety Nerwińskiej, Aleksandry Piotrowskiej i Agnieszki Orłowskiej
Czytaj także

Właśnie po to, by kształtować i rozwijać umiejętności psychospołeczne u dzieci powstał program "Przyjaciele Zippiego".

Zdaniem pedagog Elżbiety Nerwińskiej, krajowego koordynatora programu, to bardzo ważny projekt.

Nerwińska uważa, że rodzice na co dzień skupiają się głównie na tym, aby ich dzieci były dobrze ubrane, zadbane i odżywione. Natomiast nie zawsze znajdują czas i uwagę, żeby zainteresować się tym, czy są szczęśliwe.

- Jeżeli nauczymy małe dziecko, jak radzić sobie z problemami, to w okresie dorastania, kiedy te trudności mogą być bardzo duże, dziecko będzie potrafiło sobie z tym radzić - tłumaczyła podczas "Wieczoru Naukowego" Elżbieta Nerwińska.

Doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog, stwierdziła, że istnieje bardzo duża dysproporcja między wymaganiami, jakie stawiamy dziecku, a przygotowaniem go do życia.

Rodzice mówią sobie, że muszą nauczyć dziecko, żeby się kłaniało sąsiadom, przygotować do tego, aby ładnie pisało literki itd. itd.

- A gdzie przygotowanie do tego, aby dziecko potrafiło poradzić sobie z czymś, czego nawet nie potrafi nazwać, czyli ze swoimi emocjami, uczuciami - zdaniem psycholog bardzo często to nam w wychowaniu bardzo często umyka.

Jak zatem oceniać problemy i stan psychiczny dziecka? Zdaniem Agnieszki Orłowskiej, nauczycielki przedszkolnej wystarczy wnikliwa obserwacja i zwykła rozmowa.

Właśnie rozmowy, nazywania swoich uczuć i odpowiedniego reagowania na nie, uczyć ma międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego "Przyjaciele Zippiego".

Projekt realizowany jest obecnie w 13 krajach świata. Był gruntownie badany i ewaluowany w Danii oraz na Litwie. W 2005 r.

Celem programu jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności psychospołecznych u dzieci 5-7-letnich. Program dostarcza wielu okazji do ćwiczenia umiejętności wypowiadania się, uczy słuchania innych, nawiązywania przyjaźni, rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie ze zmianą i stratą.

Więcej o szczegółach programu, jego atutach i metodach, które zostały w nim zastosowane w "Wieczorze Naukowym".

Gośćmi Katarzyny Jankowskiej były: Elżbieta Nerwińska, pedagog, krajowy koordynator programu "Przyjaciele Zippiego", dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Agnieszka Orłowska, nauczyciel przedszkolny.

(mb)