Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 15.12.2010

Grunt to rodzina

Rodzina jest oparciem, czymś, co chroni i daje siłę. Kształtuje charakter, daje poczucie własnej wartości i uczy podstawowych umiejętności społecznych.
Grunt to rodzinaźr.www.sos-wd.org

Doświadczenia związane z rodziną są jednymi z najważniejszych w życiu. Stąd tak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest to, aby relacje rodzinne układały się harmonijnie, a nie były źródłem bolesnych doświadczeń.

Dlatego Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce prowadzi Program Umacniania Rodziny, którego celem jest zapobieganie utracie opieki rodzicielskiej przez dzieci.

- Od września tego roku rozpoczęliśmy nasze działania na Mazowszu w dwóch małych miejscowościach w Czcińcu i Grali – poinformowała Anna Bielecka, manager ds. Programów Umacniania Rodziny w Stowarzyszeniu.

W poniedziałki i wtorki placówka wsparcia dziennego funkcjonuje w Czcińcu, a w środy i czwartki w Grali. Podczas zajęć prowadzonych w świetlicach każde dziecko może skorzystać z pomocy wychowawcy przy odrabianiu lekcji oraz pomocy w nauce.

Z działalności stowarzyszenia zadowolony jest Jerzy Adamiak, sołtys wsi Trzciniec.

- Nasza szkoła zamknięta została 2009 roku. Dzięki wiosce dziecięcej ten budynek został uratowany, bo odbywają się tam zajęcia i kółka pozalekcyjne – mówił.

Dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w zajęciach teatralnych, tanecznych, grach ruchowych, a także w prowadzonych przez koordynatora programu zajęciach sekcji bokserskiej.

Inicjatywa cieszy także rodziców. Ich zdaniem taka pomoc jest bardzo potrzebna, zwłaszcza, że tam gdzie mieszkają niewiele się dzieje. Również same dzieci przyznają, że do tej pory czas spędzały na niczym.

- Nic nie robiliśmy pożytecznego, graliśmy na komputerze – zdradzili najmłodsi mieszkańcy Czcińca.

Stowarzyszanie swoją uwagę poświęca także rodzicom.

- Staramy się jak najczęściej zapraszać rodziców, by spędzali tu czas ze swoimi dziećmi. Uczymy ich postaw rodzicielskich, tego jak organizować dzieciom czas wolny i co można dobrego z nimi robić – opowiadał animator ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Działalności placówki cieszy rodziców także z innego powodu.

- Rodzice muszą pracować i bardzo często nie mając co zrobić z dziećmi zabierają je na pole. Zajmują się pracą i mniej uwagi poświęcają swoim pociechom. Teraz ta wieś jest zmechanizowana i te maszyny są niebezpieczne. Statystyki KRUSU wskazują, że dość często dochodzi do wypadków z udziałem dzieci – mówił Jerzy Adamiak, sołtys wsi Trzciniec.

Dzięki opiece jaką zapewnia dzieciom placówka rodzice są spokojni, bo wiedzą, że ich pociechy są pod dobrą opieką.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce prowadzi także dożywianie dzieci, a pracownicy socjalni odwiedzają rodziny w ich miejscu zamieszkania i pomagają im w pokonywaniu trudności życiowych.

Aby wysłuchać materiału na ten temat, wystarczy kliknąć "Wioski dziecięce SOS" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(mb)