Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 08.02.2011

Trzeba dużo czasu, żeby zostać Polakiem

Uchodźca może czekać na polskie obywatelstwo nawet 15 lat! W tym czasie dostaje zgodę tylko na pobyt tolerowany.
Khash - Erdene Batdavaa w Sądzie Rejonowym w PrzemyśluKhash - Erdene Batdavaa w Sądzie Rejonowym w Przemyślu(fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Ostatnio było głośno o mongolskiej rodzinie Batdavaa, którą umieszczono w zamkniętym ośrodku dla uchodźców. Co ciekawe, rodzina ta żyje w Polsce od 11 lat, najmłodszy syn urodził się na polskiej ziemi, dwaj starsi synowie studiują w AGH w Krakowie. Dla urzędników nie miało to znaczenia, bo mongolska rodzina nie dopełniła formalności.

Po medialnej burzy rodzina Batdavaa dostała zgodę na tzw. pobyt tolerowany. Kiedy decyzja się uprawomocni, Mongołowie będą mogli opuścić ośrodek. Ale to tylko wstęp do tego, żeby na stałe pozostać w Polsce. Będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo procedura jest wyjątkowo długa.

- Żeby starać się o obywatelstwo trzeba najpierw 10 lat mieszkać ze statusem pobytu tolerowanego, potem złożyć wniosek i czekać kolejnych pięć lat - tłumaczy w "Sygnałach Dnia" Katarzyna Musiuk z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie, która pomaga mongolskiej rodzinie. Choć zawsze tę procedurę może skrócić prezydent Polski.

Mateusz Sora z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wyjaśnia Ewie Kwaśnik, że uchodźcy muszą złożyć wniosek do wojewody, a ten może ten wniosek skierować do prezydenta, jeśli uzna, że są do tego podstawy.

Prezydent może każdemu i w każdej chwili nadać obywatelstwo w trybie szczególnym. Korzystano już z tej procedury, kiedy Polakami stawali się w zaledwie parę miesięcy zawodnicy piłki kopanej, niezbędni ponoć polskiej reprezentacji do osiągania światowych sukcesów. Reprezentacja świata nie zawojowała, a i o egzotycznych Polakach zrobiło się cicho. Cóż jednak poradzić na to, że Mongołowie wybrali zamiast boiskowych uroków stateczne życie.

Rodzinę w staraniach osiedlenia się w Polsce wspierają znajomi i przyjaciele, którzy zapowiedzieli wysłanie petycji do prezydenta Komorowskiego z prośbą o przyznanie jej obywatelstwa. Petycję ma podpisać 50 tysięcy osób. Również Akademia Górniczo-Hutnicza obserwuje, jak toczy się sprawa i liczy, że dwaj bracia nadal będą jej studentami.

(ag)

Aby wysłuchać całego nagrania, wystarczy kliknąć "Pobyt tolerowany mongolskiej rodziny" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.