Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 13.10.2011

Przeprowadzajmy badania w międzynarodowym składzie

Od powstania unijnego programu działania "Marie Curie" w 1996 r. wsparcie otrzymało ponad 50 tys. naukowców z prawie 130 krajów, w tym z Polski.
Przeprowadzajmy badania w międzynarodowym składzieGlow Images/East News

Ponad połowę środków programu przeznacza się na badania naukowe w dziedzinach, które stanowią szczególne wyzwanie dla współczesnych społeczeństw, takich jak zdrowie, zaopatrzenie w energię i zmiany klimatu.

Ze środków programu finansowane są szkolenia i rozwój zawodowy naukowców na wszystkich etapach, począwszy od studiów doktoranckich.

Program bezpośrednio przyczynia się do realizacji zobowiązań Unii Europejskiej podjętych w ramach "Unii innowacji", poprzez zachęcanie młodych ludzi do podejmowania kariery naukowej i ich szkolenie w tym kierunku oraz poprzez oferowanie wysokiej jakości edukowania doktorantów, przy współudziale przemysłu.

Celem programu jest wspieranie konkurencyjnych w skali międzynarodowej ścieżek kariery naukowej w Europie.

Dyrektor Anna Wiśniewska z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej wyraziła żal, że w programie nie ma drugiego członu nazwiska Marii Curie-Skłodowskiej. Przyznała, że wiele osób w Europie Zachodniej nie zdaje sobie sprawy z tego, że była ona Polką.

– W pewnym momencie Komisja Europejska doszła do wniosku, że warto jest stworzyć podwaliny pod solidny program badawczy. Początkowo były to różnego rodzaje granty, porozrzucane po wielu obszarach. Budżet tego programu był mały i wynosił miliard euro. Z roku na rok program się jednak powieszał i urósł do obecnych obszarów. Teraz dysponuje budżetem prawie pięciu miliardów euro – zauważyła w radiowej Jedynce ("Naukowy Wieczór z Jedynką").

Anna Wiśniewska podkreśliła, że obecnie nie ma sensu przeprowadzać badań naukowych samodzielnie, gdyż wpływa na nie interdyscyplinarność i globalizacja.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

(pp)