Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 18.09.2011

Nauka zadziwia: Freud jak szkoła podrywania

Dlaczego rzep czepia się psiego ogona, jak działa reaktor jądrowy oraz jak pracuje nasz mózg - na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedzi podczas trwającego w Warszawie XV Festiwalu Nauki.
Nauka biologii nie musi być nudnaNauka biologii nie musi być nudnaGlow Images/East News

Jedną z atrakcji był spektakl przygotowany przez studentów filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Sztuka na podstawie dramatu Antoniego Cwojdzińskiego "Freuda teoria snów" pokazuje teorię psychoanalizy z przymrużeniem oka. Komedia była szczególnie popularna w okresie dwudziestolecia międzywojennego - powiedziała w rozmowie z IAR doktor Lena Magnone z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

>>> Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH <<<

Festiwal to doskonała okazja do wystawienia tej sztuki, gdyż dramat Cwojdzińskiego powstał w celach dydaktycznych. Jest to sztuka przesiąknięta humorem z epoki. Przedstawia dorosłego mężczyznę, który naczytał się o teorii psychoanalizy Freuda i próbuje wykorzystać ją do podrywania kobiet. Dramaturg chciał popularyzować teorię psychoanalizy Freuda - podkreśla Lena Magnone.

Sztukę będzie można zobaczyć jeszcze w poniedziałek na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, początek o godzinie 16.

Festiwalowi towarzyszą wieczorne debaty główne. Sobotnia była poświęcona agresji w życiu publicznym. Wzięli w niej między innymi profesorowi Ireneusz Krzemiński i Janusz Grzelak z Uniwersytetu Warszawskiego.

XV Festiwal Nauki w Warszawie potrwa do 25 września. Szczegółowy plan spotkań festiwalowych można znaleźć w internecie na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Festiwal odbywa się pod patronatem Polskiego Radia.

IAR, sm