Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Skorska 01.01.2012

Sam zrób sobie chleb

Prawdziwy polski, na prawdziwym zakwasie, wyrośnięty i pachnący. Jak się dawniej piekło chleb i co zrobić, żeby dziś też nam smakował. Zdradzamy przepis na chleb.
Sam zrób sobie chlebSXC

Może być z kaszą gryczaną, lub ze śliwkami. Jak wypiec własny chleb? Smaczny, chrupiący i - co najważniejsze - zrobiony we własnym piekarniku.

Potrzebujemy zatem kilogram mąki żytniej, pół kilo mąki pszennej, woda, sól i jeszcze… Posłuchajcie państwo niezawodnego przepisu na najlepszy polski chleb. Chciałoby się rzec cud wypiek wprost z najcudowniejszej mazurskiej krainy. Podaje go nam pani Grażyna z Węgorzewa.

Kilka tysięcy lat temu Egipcjanie wpadli na pomysł, co trzeba to zrobić, żeby chleb był pulchny. To właśnie oni zaczęli dodawać do chleba zakwas. Z kolei w dawnej, słynącej z przepysznego chleba Polsce ponoć każda szanująca się piekarnia miała zakwas, który trzymany był w drewnianej skrzyni. A drewno do tej skrzyni musiało być specjalne, takie, w które uderzył piorun czasie, kiedy jeszcze żyło. Chleb, nasza polska specjalność, nasz chleb powszedni, wywołuje wciąż emocje. Zwłaszcza ostatnio, kiedy jego cena rośnie, a smak i wartości odżywcze niekoniecznie.

Grzegorz Rusak autor książek kulinarnych miłośnik i znawca polskiego chleba udzielił w Polskim Radiu ("Sygnały Dnia" ) dość kontrowersyjnego wywiadu, w którym stwierdził, iż dzisiaj naszym kraju z każdej mąki, nawet z tej złej mąki, można zrobić - i co gorsza robi się - chleb. Ponadto w chlebie mogą znajdować się aż 153 substancje chemiczne. Dlatego też warto zacząć samemu piec chleb. Może być z kaszą gryczaną, śliwką, z pomidorami, albo czarnuszką.

Doktor Anrzej Janicki z Wydziału żywienia Człowieka SGGW - wyjaśnia w audycji "Cztery Pory Roku" co to jest przedkwas, co to zakwas i kiedy tak naprawdę są one niezbędne do wypieku. Dowiemy się też między innymi dlaczego białe pieczywo szybciej się starzeje i dlaczego tak naprawdę kromka czarnego chleba jest najzdrowsza.

Rozmowy o chlebie, przeprowadzili Marta Kielczyk i Zygmunt Chajzer

(ks)