Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 23.11.2011

Wizjonerskie i przyszłościowe programy

Te programy mają na celu rozwiązywanie najważniejszych problemów naszego społeczeństwa i zadecydują o zmianie naszego stylu życia.
Model struktury grafenuModel struktury grafenuAlexanderAlUS/wikipedia

System przewidujący klęski żywiołowe, badania nad grafenem, sonda w krwioobiegu człowieka, inteligentne roboty, e-medycyna, projekt ludzkiego mózgu – to wizjonerskie i sztandarowe projekty badawcze, których autorzy być może otrzymają wsparcie finansowe Komisji Europejskiej. W Warszawie, w dniach 24-25 listopada, w ramach polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, odbywa się konferencja dotycząca Programu FET Flagship Pilots (Piloci Projektów Flagowych). Podczas spotkania poznamy zespoły uczestniczące w europejskich projektach flagowych, w tym grupy polskie. Konferencja przyciągnęła do Polski dwóch noblistów.

Celem takich flagowych inicjatyw jest spowodowanie głębokich przełomów w technologiach, by rozwiązywać najważniejsze problemy, jakie napotyka nasze społeczeństwo. Wybrane projekty będą mogły liczyć na finansowanie przez 10 lat, przy całkowitym budżecie sięgającym nawet po 100 mln euro rocznie. Unia Europejska przyznała na nie ok. dwóch miliardów euro.

– Jest to historyczne spotkanie – podkreśla profesor Janusz Hołyst, główny organizator konferencji, reprezentujący Politechnikę Warszawską. Dotychczas nie było bowiem prób podjęcia ważnych tematów, których rozwiązanie zajęłoby 10 lat i kosztowało ponad miliard euro. Konferencja ma służyć przejrzeniu propozycji sześciu zespołów, które przez pół roku przygotowywały projekty pilotażowe. Za pół roku z zespołów do Komisji Europejskiej wpłynie sześć wniosków, które będą zawierały szczegółowe plany podjęcia badań wspólnych dla całej Unii.

Dyrektor Mateusz Gaczyński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że resort stara się wspomagać polskich naukowców, aby mieli możliwość uczestniczenia w takich projektach. Są one przecież szansą na kontakt z przełomowymi technologiami, które wkrótce będą zmieniały nasze życie. – Więc jeśli możemy uczestniczyć w projektach pilotażowych, które maja szansę stać sie projektami flagowymi, to daje nam to olbrzymią przewagę – zauważa gość Jedynki.

Profesor Jacek Baranowski z Uniwersytetu Warszawskiego – współtwórca technologii produkcji polskiego grafenu z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych i Wydziału Fizyki UW ma nadzieję, że wśród wielu projektów przebije się właśnie ten, związany z grafenem. – Bo to jest jedyny projekt materiałowy – zauważa. Pozostałe projekty dotyczą problemów informatycznych.

Audycję przygotowała Dorota Truszczak.

(ag)