Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marcin Gruza 02.12.2011

Zrób test na HIV. To nic nie kosztuje!

Światowy dzień walki z AIDS - profilaktyka szansą na powstrzymanie epidemii.
Zrób test na HIV. To nic nie kosztujeGlow Images/East News

Szacuje się, że chorych na AIDS jest ok. 0,8 proc. ludzi na świecie. Większość jeszcze o tym nie wie. Nie potrafimy zatrzymać rozwoju choroby, ale możemy spowolnić jej przebieg. Chorbę AIDS wywołuje wirus HIV. Drogą do zatrzymania wzrostu zachorowań nie są leki, lecz unikanie sytuacji, w których można zarazić się wirusem. Kluczową kwestią jest profilaktyka i uświadamianie, jakie są kanały przenoszenia HIV. Pomimo wielu kampani prafilaktycznych, w wielu regionach na świecie liczba zachorowań stale rośnie.

W Polsce choruje na AIDS ok. 15 tys osób. Przypuszcza się, że ok. 20 tys. nie wie o tym, że są nosicielami. Pacjenci w naszym kraju mogą liczyć na pełną opiekę medyczną i dostęp do wszystkich leków, które są na świecie. - Polscy pacjenci są w dobrej sytuacji. Leczenie jest w pełni pokrywane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Leczyć mogą się osoby, które posiadają aktualne ubezpieczenie i te, które są na etapie załatwiania formalności związanych z ubezpieczeniem - mówi dr Anna Marzec-Bogusławska.

Robert Łukasik z organizacji "Pozytywni w Tęczy" uważa, że ważna jest świadomość bycia zakażonym, szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych. Współczesna medycyna jest w stanie zapobiec przenoszeniu wirusa z chorej matki na dziecko. Wszystkie kobiety powinny wiedzieć, że mają prawo do zrobienia testu na HIV. - Jeżeli lekarz ginekolog nie zaproponował zrobienia testu na obecność wirusa, trzeba samemu poprosić o jego zrobienie - mówią goście radiowej Jedynki.

AIDS jest chorobą śmiertelną. Do tej pory nie udało się znaleźć skutecznej metody wyleczenia, choć trwają intensywne prace nad wynalezieniem lekartstwa. Lekarze są w stanie walczyć ze skutkami choroby, lecz niestety nie z jej przyczyną. - Wirus HIV wnika do jądra komórkowego. Staje się integralną częścią komórki. Leki wyrzucić go stamtąd nie mogą. Możemy jedynie spowalniać namnażanie wirusa. Możemy opoźniać zakażanie innch, zdrowych komórek - mówi dr Andrzej Lipniacki.

Gośćmi Artura Wolsiego byli: dr Anna Marzec-Bogusławaska z Krajowego Centrum ds. Aids, dr Andrzej Lipniacki - wirusolog z Narodowy Instytut Leków, prof. Mariusz Jaskulski oraz dr Mirosław Gilski z Zakładu Krystolografi na Wydziale Chemii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Krystyna Sokołowska ze Stowarzyszenia "Mały Książę", Robert Łukasik z organizacji "Pozytywni w Tęczy".

(mg)