Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 18.03.2014

Seks zaczyna się w głowie, czyli psychologia seksu

- Zanim cokolwiek zrobimy, musimy o tym pomyśleć, czyli myśli kształtują nasz świat. To, w jaki sposób myślimy o seksie, określa na ile swobodnie się w nim czujemy i wpływa na szczęśliwe przeżywanie tej sfery życia - mówiła w Jedynce seksuolog dr Anna Golan.
Seks zaczyna się w głowie, czyli psychologia seksuEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Dr Anna Golan, seksuolog o dojrzewaniu świadomości seksualnej i partnerstwie w związku (Seksosfera/Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Nasze życie seksualne kształtuje się od najmłodszych lat, gdy obserwujemy zachowanie i okazywanie uczuć przez naszych rodziców, ich reakcje na nagość, gdy słyszymy używane przez nich określenia "męski" i "kobiecy". - Dziecko czerpie wiedzę z rozmów, ale przede wszystkim obserwuje, jeżeli więc widzi, że rodzice boją się w jakiejś sytuacji, to interpretuje ją jako zagrażającą - mówiła w Jedynce seksuolog dr Anna Golan.

Na późniejszym etapie rozwoju - w wieku kilkunastu lat - grupą odniesienia stają się rówieśnicy. Jeśli młody człowiek nie otrzymał informacji na temat swojego rozwoju w domu, to szukać ich będzie u kolegów, w telewizji lub w internecie.

- W naszej kulturze o seksie mówimy w sposób wulgarny, oceniający. Rzadko kiedy można spotkać się z pozytywnym przekazem, który mówi o seksie jako źródle szczęścia i sferze, która wpływa na jakość naszego życia - dodała dr Golan.

Z jakimi problemami Polacy zgłaszają się do gabinetu seksuologa? Co oznacza przyjście tylko jednej osoby z pary?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z cyklu "Seksosfera", w której wypowiadali się także słuchacze radiowej Jedynki. Prowadziła Katarzyna Jankowska.