Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 13.07.2014

Znaleziono nowe rękopisy z najstarszą wersją Starego Testamentu

Qumran to była jedna z największych sensacji archeologicznych XX wieku. Jak się okazuje, nadal może zaskakiwać naukowców.
Znaleziono nowe rękopisy z najstarszą wersją Starego Testamentuźr.wikipedia
Posłuchaj
  • Aneks do Qumran. Kolejne odkrycia na Pustyni Judzkiej (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

W latach 50. ubiegłego wieku na Pustyni Judzkiej odkryto rękopisy, zapisane na przełomie er. Poszukiwania w 11 jaskiniach doprowadziły do odkrycia prawie 900 rękopisów z początku naszej ery. Zwoje zawierają najstarszą znaną nam rękopiśmienną wersję Starego Testamentu oraz teksty wewnętrzne sekty Esseńczyków. Dzieła te zapisano po hebrajsku, grecku i aramejsku.

Wykopaliska przeprowadzone w pobliskim Qumran potwierdziły, że do połowy I wieku żyli tam Esseńczycy, jedna z żydowskich sekt religijnych.

Opracowanie materiału trwało latami. Powstał specjalny zespół badawczy. W końcu udało się zrekonstruować i opracować znane rękopisy z Qumran. Większość materiałów z Pustyni Judzkiej została już opublikowana. Wydawało się, że sprawa jest zakończona.

Jednak po ponad 60 latach od odkrycia w grotach Qumran na Pustyni Judzkiej zbioru rękopisów z dokumentami sekty Esseńczyków i z tekstami Starego Testamentu, na światło dzienne wypłynęły kolejne, nierozwinięte zwoje.

Dr Yonatan Adler z Ariel University w Jerozolimie znalazł je w muzealnych magazynach, gdzie od wielu lat przechowywane są artefakty z wykopalisk znad Morza Martwego. Choć zwoje są bardzo małe (pierwotnie umieszczone były bowiem w tzw. tefilin - modlitewnych pudełeczkach, których rozmiary nie przekraczały 8 cm), izraelscy uczeni chcą pokusić się o ich rozwinięcie. Czy wzbogaci to naszą wiedzę o tekstach z Qumran?

- To znalezisko, którego dokonano w archiwum. Te dokumenty nie zostały wcześniej zauważone lub zapomniano o nich - mówi prof. Piotr Muchowski, szef Zakładu Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa UAM w Poznaniu, tłumacz zwojów znad Morza Martwego.

Tefilin to maleńkie pudełeczka na fragmenty świętych pism. Zakłada się je do modlitwy. Jedno pudełeczko nosi się na ramieniu, drugie - na głowie. - Zwyczaje dotyczące ich używania narodziły się w połowie II wieku p.n.e. - mówi gość radiowej Jedynki. - Tefilin, jakie znamy dzisiaj, są nadal takie, jak wówczas, chociaż wówczas panowały nieco inne zasady dotyczące zawartości, na przykład zapisu tekstów.

Czy nowe zwoje mogą zmienić naszą wiedzę o Qumran lub Piśmie Świętym? Odpowiedź w audycji, którą przygotowała i prowadziła Katarzyna Kobylecka.

Zobacz, jak wygląda zakładanie tefilin:

(ew/ag)