Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 04.09.2014

Poetka, autorka, bohaterka Powstania Warszawskiego i Syrenka

Krystyna Krahelska była nie tylko poetką i autorką wielu znanych piosenek, jak "Hej chłopcy, bagnet na broń". Jej twarz patrzy na nas z pomnika warszawskiej Syrenki, do którego pozowała.
Fragment wystawy poświęcony Krystynie Krahelskiej w Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z kopią rzeźby SyrenkiFragment wystawy poświęcony Krystynie Krahelskiej w Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z kopią rzeźby SyrenkiAdrian Grycuk/Wikipedia Commons/lic. CC
Posłuchaj
  • Rozmowa z Hanną Etemadi o Krystynie Krahelskiej (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Pomysł, by zrobić film o Krystynie Krahelskiej narodził się 20 lat temu. Teraz stało się to możliwe. - Rzeczywiście bardzo długo trwało nim mogłam ten film zrealizować, ale już wtedy nakręciłam wywiady z jej dwiema przyjaciółkami i narzeczonym - opowiada Hanna Etemadi, autorka dokumentu.
Gość radiowej Jedynki przyznaje, że Krahelska miała niezwykle bogatą osobowość, a znana jest nam najczęściej jedynie z tego, że była modelką do pomnika Syreny. - Marsz "Hej chłopcy, bagnet na broń", który głównie kojarzymy z Powstaniem Warszawskim powstał wcześniej, w roku 1942 w czasie pobytu Krystyny w Pieszowoli, miejscowości położonej na Lubelszczyźnie, gdzie przebywali jej rodzice - mówi scenarzystka i reżyserka.
Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>
Poza wspomnianym marszem, większość piosenek Krahelskiej nie jest znana. - Bardzo szybko ten utwór, który został wykonany w lutym 1942 roku stał się hymnem Szarych Szeregów. Do Powstania wszedł już jako bardzo znana pieśń, aczkolwiek była to wówczas pieśń anonimowa - wyjaśnia Hanna Etemadi.
Krystyna Krahelska urodziła się 24 marca 1914 roku w Mazurkach koło Baranowicz na polskich Kresach. Poetka, harcerka, etnograf, żołnierz AK, autorka piosenek uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, w którym zginęła.
W jaki sposób Ludwika Nitschowa, która rzeźbiła Syrenkę trafiła na Krystynę Krahelską? Posłuchaj całej rozmowy z Hanną Etemadi - autorką najnowszego filmu dokumentalnego o Krahelskiej, która przy okazji realizacji tego dokumentu odkryła nieznane fakty z życia poetki.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
(sm/ag)