Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 15.10.2014

Czym zajmują się najzdolniejsi młodzi polscy naukowcy?

Mogą oni wziąć udział w programie START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Gośćmi Jedynki byli badacze, którzy już skorzystali z programu: badacz chmur i bioinformatyk.
 Czym zajmują się najzdolniejsi młodzi polscy naukowcy?Glow Images

Program START przeznaczony jest dla "najzdolniejszych młodych naukowców, którzy mają już spore osiągnięcia".

Dr Sylwester Arabas z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje się mikrofizyką chmur, opadów i modelowaniem w fizyce chmur. - Opisem wnętrza, struktury chmury - mówi dr Arabas. - Nieodzownym elementem jest opis aerozolu, a zatem tego, co unosi się w powietrzu. Coś, jakby kurz widać, kiedy patrzymy na przykład na światło rzucane przez projektor. To zaczątki kropelek, drobiny czegoś unoszące się w powietrzu.

Mikrofizycy chmur zajmują się cząstkami, które z chmury mogą spaść na ziemię. - To w skali mikro zachodzą procesy, które determinują to, jak chmura zachowa się w skali makro. Bez zrozumienia tego, jak zachowują się najmniejsze kropelki, nie można przewidzieć pogody czy zmian klimatu - wyjaśnia badacz.

Dr Adam Sieradzan z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego to bioinformatyk, który prowadzi prace związane z przewidywaniem struktur białek przy pomocy metod informatycznych. - Używam technik komputerowych do przewidywania ścieżek zwijania białek - wyjaśnia dr Sieradzan. - Znajomość struktury pozwala na dobre modelowanie leków. Szacuje się że ok. 30 proc. nowotworów jest związanych ze źle zwiniętymi białkami  - dodaje.

Obaj naukowcy mają za sobą staże w najlepszych światowych ośrodkach. Mówią o tym, jak skorzystali na uczestnictwie w programie START.

Audycję przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)