Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 12.03.2015

Wielki Zderzacz Hadronów znów pracuje

W czwartek (12.03) rozpoczął się Run 2, czyli rozruch największego urządzenia na świecie, tzn przyspieszacza cząstek LHC. Był nieczynny od 2013 roku.
Tunel LHC, w którym montowane są nadprzewodzące elektromagnesyTunel LHC, w którym montowane są nadprzewodzące elektromagnesyWikipedia CC1.2/Juhanson
Posłuchaj
  • 12 marca wznawia pracę przyspieszacz LHC w CERN pod Genewą (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

LHC pracuje w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą. W ciągu 4 lat jego działania (od 2009 r.) udało się znaleźć cząstkę Higgsa, przewidzianą teoretycznie w latach 60. ubiegłego wieku. Przez ostatnie 2 lata LHC modernizowano, aby mógł służyć do prowadzenia eksperymentów, które mogą przyczynić się kolejnych odkryć przybliżających nas do odpowiedzi na pytanie: jak zbudowany jest świat? O Wielkim Zderzaczu Hadronów mówi dr Maciej Górski, współpracujący z CERN.
W audycji również o "Indoor AirShow", czyli 2. Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych dla Juniorów i Seniorów. Podczas imprezy zostanie podjęta próba ustanowienia rekordu świata w długotrwałości lotu halowym modelem wyrzucanym z ręki. Mistrzostwa odbędą się w dniach 14-21 marca 2015 r. w hali Toru Kolarskiego BGŻ Arena w Pruszkowie. O mistrzostwach mówi Bogdan Wierzba i konstruktorzy modeli latających.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: dr Maciej Górski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku), Bogdan Wierzba (szef Aeromodelklubu art.bem), konstruktorzy modeli latających.

Data emisji: 10.03.2015

Godz. emisji: 23.15

ag/asz