Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 24.11.2015

Gdy boli dusza. Jak rozpoznać depresję?

Jej pierwsze objawy mogą umknąć naszej uwadze, choć niektórzy potrafią ją wyczuć w głosie. - Człowiek w depresji jest w rozpaczy i można to poznać po rysach twarzy - mówi cierpiący na tę chorobę pisarz Tomasz Jastrun.

Przygnębienie w listopadzie jest powszechnym stanem, choć bywa, że chandra jest pierwszym symptomem depresji. Osłabienie, poczucie senności, zmęczenie i brak chęci do życia bywają pierwszymi oznakami tej choroby. Mówi się o depresji, że jest niemocą duszy i niezgodą na to, co nas otacza. Dla tych, którzy mają problem, by podnieść się z łóżka, wszystko wydaje się trudne, przerastają ich najprostsze rzeczy jak ugotowanie wody na herbatę.

Anna Morawska, autorka książki "Twarze depresji” przyznaje, że depresja ma wiele oblicz i każdy z przypadków jest inny. Na jej przebieg wpływają też zmiany zachodzące w świecie. - Żyjemy długo, niehigienicznie, a Polska i świat bardzo się zmieniają. Dziś ciemna strona mocy i charakter tej choroby jest odmienny od opisanego w książkach - mówi profesor Bartosz Łoza, psychiatra.

Jakie sygnały świadczą o początkach choroby? Co boli najbardziej i gdzie zgłosić się, gdy zaniepokoi nas własny stan lub cierpienie kogoś znajomego? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: Anna Morawska (autorka książki "Twarze depresji), Urszula Kitlasz (jedna z bohaterek książki, cały czas lecząca się na depresję), profesor Bartosz Łoza (psychiatra)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/asz