Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Kaja Witkowska 15.10.2018

Ludzie nauki: biomarkery radiotoksyczności

W 2015 roku w Polsce na nowotwory wykryto u ponad 163 tysięcy ludzi. W ciągu ostatnich 10 lat ponad 1,5 miliona osób zmarło z powodu chorób nowotworowych. Ok. 60 proc. pacjentów onkologicznych jest kandydatami do leczenia za pomocą radioterapii.
Posłuchaj
  • Ludzie nauki: biomarkery radiotoksyczności (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

- Optymalizacja radioterapii jest jedną z naszych możliwości poprawienia szans na przeżycie i na długie, dobre życie pacjentów onkologicznych – mówi prof. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Radioterapia wykorzystuje pewnego rodzaju mechanizmy fizyczne w taki sposób, żeby zogniskować maksymalnie dużą dawkę promieniowania w miejscu, gdzie jest guz – dodaje.

Prof. Wojciech Fendler jest laureatem konkursu First TEAM, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Profesor Fendler pracuje nad stworzeniem biomarkerów radiotoksyczności, czyli wskaźników, które dadzą informację, w jakim stopniu dana terapia jest szkodliwa.

 - W ramach projektu badamy pacjentki z rakiem piersi pod kątem powikłań kardiologicznych w odległej przyszłości – opowiada gość audycji. - Pojawia się zupełnie nowa grupa chorych i to jest coś, czym w ogóle nie zaprzątalibyśmy sobie głowy 10 lat temu – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Prof. Wojciech Fendler (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 19.10

kwh