Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 19.11.2018

Prof. Andrzej Gałęski: polimery nie zatruwają środowiska

Polimery to obecnie ogromna klasa materiałów wykorzystywanych we wszystkich dziedzinach gospodarki i używanych na co dzień.
Posłuchaj
  • Prof. Andrzej Gałęski i jego nowe polimery (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

Najczęściej stykamy się z nimi w opakowań, ale większość tych materiałów wykorzystywana jest w budownictwie, instalacjach elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, rolnictwie, pojazdach, w elektronice i w przemyśle samolotowym.

Chociaż tworzywa polimerowe potocznie nazywa się plastikami, to przez lata plastyczność tworzyw sztucznych nie była w pełni wyjaśniona. Tajemnice plastyczności zgłębił wybitny polski uczony prof. Andrzej Gałęski z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Dzięki wyjaśnieniu mechanizmów odkształcania plastycznego tworzyw polimerowych możliwe stało się wytwarzanie tworzyw sztucznych o niespotykanych wcześniej właściwościach - także nanomateriałów przyjaznych dla środowiska, czyli polimerów biodegradowalnych. - Jak zużyje się przedmiot wykonany z polimeru, to dość trudno go unicestwić, bo jest trwały. Ta trwałość powoduje, że tworzywa nie zatruwają środowiska - powiedział gość.

Za swoje osiągnięcia Profesor Gałęski otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2018 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. - Znaczenie jego prac jest fundamentalne. Mechaniczne właściwości polimerów decydują o tym, jak polimery sa używane - przyznał dr Tomasz Kaźmierczak z Corning Optical Communications Polska, wychowanek prof. Gałęskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Andrzej Gałęski (Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi), dr Tomasz Kaźmierczak (Corning Optical Communications Polska)

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 19.06

abi