Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 01.08.2013

Polacy nie dbają o zdrowie. Brakuje nam instynktu samozachowawczego?

Mimo prowadzenia wielu kampanii społecznych, darmowych badań przesiewowych i zachęcania do profilaktyki, wciąż trudno namówić Polaków, by się badali.
Polacy nie dbają o zdrowie. Brakuje nam instynktu samozachowawczego?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O konkursie Zdrowa Gmina i namawianiu Polaków do dbałości o własne zdrowie rozmawiają Anna Czech, dr Grzegorz Luboiński i prof. Krzysztof Krzemieniecki (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

- Samorząd województwa małopolskiego wykłada dość duże pieniądze, by promować zdrowy styl życia i motywować ludzi do badań przesiewowych - powiedziała Anna Czech, dyrektor szpitala w Tarnowie. Jak jednak dodała, nie wystarczą jednorazowe akcje. - Nie jest tak, że natychmiast po kampanii informacyjnej ludzie idą do badań. Ale mamy nadzieję, że usłyszą, przemyślą, odważą się i przyjdą przy następnej okazji - podkreśliła.

Konsultant Wojewódzki ds. onkologii prof. Krzysztof Krzemieniecki dodał, że skuteczne są kampanie angażujące konkretnych ludzi, znane twarze. - W Polsce kiedy zapytamy przechodnia na ulicy, czy zna kogoś, kto zmarł na raka, wymieni kilka osób. Ale gdy zapytamy o takich, którzy się wyleczyli, pojawia się chwila namysłu. Staraliśmy się więc aktywizować znane osoby w naszych środowiskach, by o tym mówiły. Osobisty przykład działa - przyznał.

Jakie działania są skuteczne? Co jest nagrodą w konkursie Zdrowa Gmina? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której uczestniczył także dr Grzegorz Luboiński z Centrum Onkologii w Warszawie, a prowadził Artur Wolski.

Konkurs Zdrowa Gmina obejmie całą Polskę >>>

- - -

Zdrowa gmina to akcja mająca na celu wywołanie zmian w świadomości prozdrowotnej Polaków. Badania wykazują, że wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na przeżycie w 30%. Program Zdrowa Gmina ma uwrażliwić na tzw. czujność onkologiczną i propagować na szeroką skalę prewencję i profilaktykę nowotworową. Aktywność w tych obszarach w czasie ostatnich trzech edycji Konkursu, spowodowała systematyczny, znaczący wzrost liczby osób zgłaszających się na badania przesiewowe ukierunkowane na wczesne wykrywanie raka. Program Zdrowa Gmina ma docierać nie tylko do obywateli ale i do lokalnych władz samorządowych z informacją o konieczności prowadzenia intensywnych działań w zakresie profilaktyki i prewencji nowotworowej a także mobilizować publiczne ośrodki służby zdrowia do prowadzenia akcji badań przesiewowych i działalności edukacyjnej. Program kieruje swój apel o zdrowie Polaków również do władz kościelnych, organizacji pozarządowych i mediów.
(asz)