Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 07.09.2013

Genealogia rodu Radziwiłłów. Ich mityczni przodkowie pochodzą spod Troi

574 metry bieżące archiwów rodzinnych i rodowych posiada Archiwum Narodowe w Krakowie. Wśród nich między innymi Radziwiłłów, Sanguszków, Potockich i Lanckorońskich.
Mikołaj Radziwiłł Czarny otrzymuje od cesarza tytuł książęcyMikołaj Radziwiłł Czarny otrzymuje od cesarza tytuł książęcyWikiopedia/PD

Wszystkie przechowywane są w oddziale Archiwum w Zamku Królewskim na Wawelu. Udało nam się zobaczyć najcenniejsze zbiory dzięki Wiesławowi Filipczykowi, kierownikowi I Oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie.

Najdłuższe jest archiwum Sanguszków. Ma ponad 150 metrów. - Jest tu rękopis z rodziny Sanguszków, ale nazwa nie oznacza, że zawiera on tylko materiały tej rodziny. Również rodzin spokrewnionych i skoligaconych. A to kopiariusz dokumentów dotyczących posiadłości księcia Ostrowskiego. Powstał po jego śmierci jako zabezpieczenie praw majątkowych Halszki z Ostroga, znanej później ze swoich nieszczęśliwych perypetii małżeńskich. Matka Halszki poleciła spisać wszystkie przywileje, które jej protektorka, królowa Bona własną ręką potwierdziła - powiedział Wiesław Filipczyk, kierownik I Oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie.

Przedstawił on też nietypową tablicę genealogiczną rodu Radziwiłłów. Jako podłoża użyto jedwabiu. - To rulon na który nawinięto materiał. Przedstawiono na nim drzewo genealogiczne, poczynając od mitycznych przodków spod Troi - wyjaśnił Filipczyk.

Jego zdaniem dbanie o rodzinne archiwa ważne jest dla historii oraz osób, które je przechowują.  To satysfakcja poznać historię swojego rodu. Filipczyk przypomniał jednak, że wszystkie dokumenty należy opisywać, a zwykle o tym zapominamy. - Wydaje nam się, że zawsze pamięć o tym, kto jest na fotografii, będzie trwała. Tymczasem tak nie jest. Warto to opisać, również dla potomnych - podsumował Filipczyk.

Od 8 czerwca do 31 sierpnia radiowa Jedynka wraz Archiwami Państwowymi prowadziła akcję pt."Moje archiwum rodzinne". Wystarczyło je opisać i przesłać na nasz adres. Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Na podstawie opisów specjaliści wybiorą najciekawsze - ich zdaniem - pięć archiwów, które zostaną opisane w specjalnej publikacji. Laureatów konkursu poznamy 14 września, a w kolejnych tygodniach będziemy prezentować nagrodzone archiwa na antenie radiowej Jedynki. Finał akcji antenowej nastąpi 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

tj