Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 19.09.2013

XVII Festiwal Nauki: nawet filmowy Gollum ma swoje miejsce w nauce

- Dzięki temu, że festiwal jest wszechstronny i interdyscyplinarny, to uczestniczący w nim ludzie, niezależnie od wieku, mają inny obraz nauki, niż ten wyniesiony z nauki zinstytucjonalizowanej - uważa prof. Andrzej Mencwel, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Nauki.
O tym, czy Gollum z Władcy pierścieni mógłby uchodzić za osobę niepoczytalną, będzie się można dowiedzieć z wykładu i warsztatów zatytułowanych Tańczący z wściekłymi psami, czyli o prawie karnym w popkulturze dr. Matusza Woińskiego, które odbędą się 23 września podczas XVII Festiwalu Nauki.O tym, czy Gollum z "Władcy pierścieni" mógłby uchodzić za osobę niepoczytalną, będzie się można dowiedzieć z wykładu i warsztatów zatytułowanych "Tańczący z wściekłymi psami, czyli o prawie karnym w popkulturze" dr. Matusza Woińskiego, które odbędą się 23 września podczas XVII Festiwalu Nauki.PAP/DPA
Posłuchaj
  • O historii i idei Festiwalu Nauki oraz najważniejszych wydarzeniach tegorocznej edycji z dr. hab. Maciejem Gellerem i prof. Andrzejem Mencwelem rozmawia Dorota Truszczak (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Już 20 września rozpocznie się w Warszawie XVII Festiwal Nauki, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Na 10 dni festiwalowych złoży się blisko 550 spotkań naukowych, ale także konkursy, gry, wystawy i wycieczki.

- Bardzo ważne jest to, że Festiwal Nauki, ze swojej istoty, przełamuje ograniczenia wynikające z okrojenia programów nauczania tylko do tego, co bezpośrednio potrzebne w danym kierunku kształcenia - dodał prof. Andrzej Mencwel.

Oglądaj na żywo pierwszą debatę Festiwalu Nauki >>>

Głównym hasłem Festiwalu jest, jak co roku, stwierdzenie "Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję". - Jak zwykle łatwiej jest wymyślić hasła niż je zrealizować, ale my z uporem będziemy to powtarzać, bo nie ma innej drogi. Musimy rozumieć otaczającą nas rzeczywistość polską, europejską i światową, bo dzięki temu będziemy mogli trafniej podejmować decyzje - uważa dr hab. Maciej Geller, współtwórca i dyrektor warszawskiej imprezy.

W rozmowie z Dorotą Truszczak przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, nawet w naukowym środowisku  sceptycznie podchodzono do popularyzacji nauki. - Po naszych pierwszych spotkaniach ci sceptycy, którzy widzieli zaciekawienie ludzi, w kolejnych latach sami się przyłączali. Robimy to nie tylko dlatego, że sami jesteśmy świata ciekawi i chcemy zrozumieć jak on działa, ale mamy pewną misję społeczną. Społeczeństwo ze swoich podatków nas opłaca i warto, by wiedziało, co robimy - podkreśla dr Geller.

Wstęp na wszystkie festiwalowe spotkania jest bezpłatny, ale na niektóre trzeba rezerwować miejsca. - Będzie można dowiedzieć się m.in. jak rozmawiać z pojedynczym atomem, co ukrywają teorie spiskowe i czy Gollum z "Władcy pierścieni" mógłby uchodzić za osobę niepoczytalną - zapowiada red. Truszczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz kolejnych audycji poświęconych XVII Festiwalowi Nauki:

 

- piątek 20 września o godz. 21.30 "Wieczór odkrywców" - świat wokół nas;

- sobota 21 września o godz. 7.15 "Sygnały dnia" - gościem będzie dr hab. Maciej Geller; o godz. 15.30 - zagadki naukowe WIST;

- poniedziałek 23 września o godz. 23.10 "Naukowy zawrót głowy";

- wtorek 24 września o godz. 21.30 "Wieczór odkrywców";

- środa 25 września o godz. 21.30 "Naukowy zawrót głowy";

- sobota 28 września o godz. 15.30 - zagadki naukowe WIST.

(asz)