Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 20.09.2013

XVII Festiwal Nauki: płeć to jedna z największych zagadek ewolucji

- Wszystkie żyjące na Ziemi organizmy, od bakterii przez rośliny po zwierzęta, w tym i ludzi, pochodzą od wspólnych przodków. To dla mnie jedno z najpiękniejszych odkryć współczesnej biologii. Ale jak pojawiły się procesy płciowe, jest ogromną zagadką - mówi prof. Paweł Golik.
Wspólny przodek wszystkich żyjących na Ziemi organizmów przypominał bakteryjną komórkę. Od pojawienia się płci każdy z nas otrzymuje informację genetyczną w postaci dwóch zestawów: od matki i ojca. Jak jednak natura do tego doprowadziła?Wspólny przodek wszystkich żyjących na Ziemi organizmów przypominał bakteryjną komórkę. Od pojawienia się płci każdy z nas otrzymuje informację genetyczną w postaci dwóch zestawów: od matki i ojca. Jak jednak natura do tego doprowadziła?PAP/DPA
Posłuchaj
  • Dr Anna Ajduk i prof. Paweł Golik o swoich wykładach w ramach XVII Festiwalu Nauki (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

W czwartek 26 września prof. Paweł Golik wygłosi w ramach XVII Festiwalu Nauki w Warszawie, któremu patronuje Polskie Radio, wykład "Seks w praoceanie - po co nam płeć i skąd się wzięła".

- Płeć w przyrodzie jest po to, byśmy sobie lepiej radzili jako gatunki z sytuacjami stresowymi, byśmy nie dali się zdominować pasożytom i cały czas się zmieniali. To jest metafora, którą ewolucjoniści zaczerpnęli z opowieści "Alicja po drugiej stronie lustra", gdzie chodziło o to, że trzeba cały czas biec, aby utrzymać się w tym samym miejscu. Tak samo, aby dotrzymać kroku pasożytom, które nas atakują, gatunki muszą się cały czas zmieniać, tasować swoje genomy. Dlatego tak niesłychanie niebezpieczne jest kiedy spada liczebność populacji jakiegoś gatunku - tłumaczył w "Naukowym zawrocie głowy" prof. Paweł Golik.

Ta wiedza nie przybliża nas jednak do odpowiedzi na pytanie, dlaczego na pewnym etapie ewolucji doszło do wykształcenia się płci. - Ewolucja nie wybiega w przyszłość, tylko działa w teraźniejszości. To, że wiemy dlaczego płeć jest utrzymywana obecnie, nie przybliża nas do odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięła. To jest ta zagadka, o której będę chciał powiedzieć na wykładzie - przyznał dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW.

Podczas Festiwalu swój wykład wygłosi także dr Anna Ajduk z Zakładu Embriologii Wydziału Biologii UW. Tematem będzie przyszłość klonowania. - Większość naukowców widzi w klonowaniu szansę ratunku dla ginących gatunków zwierząt, a może nawet tych już uznanych za wymarłe. W tym ostatnim przypadku chodzi jednak o gatunki, które wymarły niedawno. Mamut jest na pewno znacznie bardziej medialnym obiektem badań, ale nie wiem na ile jest to realne i na ile byłoby etycznie słuszne przywracanie gatunku, który z różnych względów wymarł tak dawno temu - podkreślała.

Inne potencjalne zastosowanie klonowania w przyszłości, zdaniem gościa Jedynki, to klonowanie terapeutyczne. - Etycznie to znacznie bardziej trudne zagadnienie, ale zarodki powstałe z klonowania mogłyby być na przykład źródłem zarodkowych komórek macierzystych będących lekarstwem na wiele chorób - mówiła dr Anna Ajduk.

XVII Festiwal Nauki potrwa w Warszawie do 29 września. Imprezie patronuje Polskie Radio.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz kolejnych audycji poświęconych XVII Festiwalowi Nauki:

- sobota 21 września o godz. 7.15 "Sygnały dnia" - gościem był dr hab. Maciej Geller; o godz. 15.30 - zagadki naukowe WIST;

- poniedziałek 23 września o godz. 23.10 "Naukowy zawrót głowy";

- wtorek 24 września o godz. 21.30 "Wieczór odkrywców";

- środa 25 września o godz. 21.30 "Naukowy zawrót głowy";

- sobota 28 września o godz. 15.30 - zagadki naukowe WIST.

pg