Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 12.03.2014

Tove Jansson - mama Muminków, której rysunki nie spodobały się fanom "Hobbita"

Pochodząca z Finlandii pisarka zawsze przedstawiała się jako malarka, którą zresztą była. Ilustrowała też książki innych pisarzy, m.in. "Alicję w krainie czarów" czy "Hobbita". - Prawdziwi fani tej ostatniej stwierdzili, że zupełnie inaczej wyobrażali sobie świat i postaci z książki - mówiła w Jedynce Boel Westin, biografka twórczyni Muminków.
Tove Jansson - pisarka i ilustratorka, autorka Muminków, niezwykle popularnej serii książek dla dzieci. Muminki w formie książkowej i filmowej zdobyły popularność wśród dzieci i dorosłych na całym świecie. Seria o sympatycznych stworkach została przetłumaczona na 34 językiTove Jansson - pisarka i ilustratorka, autorka "Muminków", niezwykle popularnej serii książek dla dzieci. "Muminki" w formie książkowej i filmowej zdobyły popularność wśród dzieci i dorosłych na całym świecie. Seria o sympatycznych stworkach została przetłumaczona na 34 językiPAP/EPA/Hans Paul
Posłuchaj
  • Rozmowa z Boel Westin, autorką biografii Tove Jansson (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Archiwalne wypowiedzi Tove Jansson i Grzegorza Leszczyńskiego (Kultura w radiowej Jedynce)
Czytaj także

Jak podkreśla autorka biografii "Tove Jansson. Mama Muminków" - choć twórczość pisarska uczyniła autorkę książek o Muminkach sławną i pochłaniała najwięcej czasu - to malarstwo budowało jej artystyczną tożsamość. O malarstwie pisała, tworzyła obrazy i freski, rysowała komiksy i ilustrowała książki. Do zilustrowania "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla namówił Tove jej szwedzki wydawca. Wymyśliła, że zrobi to w sposób typowy dla powieści grozy, choć liczyła się z niezrozumieniem szwedzkich czytelników przyzwyczajonych do obrazków Johna Tenniel. Niechętnie jej ilustracje przyjęli także miłośnicy twórczości J.R.R. Tolkiena.

Wywiady z ludźmi kultury w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Sposobem Tove Jansson na poradzenie sobie z trudnościami, porażkami i smutkami, była sztuka. - Zawsze to opisywała lub malowała, o wielu problemach pisała też w listach. Była osobą, która chciała ciągle iść do przodu - mówiła w radiowej Jedynce Boel Westin. Tak było też w trakcie wojny, której doświadczenie wyraziła w obrazie "Rodzina". W latach 30. i 40. rysowała także karykatury Stalina i Hitlera. - Uważam, że okazała się wtedy bardzo odważną i ciekawą artystką. Właściwie tylko w tych karykaturach wyraża swoje polityczne poglądy - dodała biografka.

Tove Jansson odpisywała na wszystkie otrzymane listy, chętnie spotykała się z ludźmi i odpowiadała na wszystkie pytania, ale - jak podkreśliła Westin - była w niej pewna sprzeczność. - To narastało w miarę, jak stawała się coraz bardziej sławna. Otóż Tove była bardzo otwarta i wesoła, ale jednocześnie lubiła być sama - wyjaśniła.

Bajki samograjki - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>

Jaką osobą prywatnie była Tove Jansson i jak rodzina reagowała na jej związek z Tuulikki Pietilä? W jakim miejscu czuła się najlepiej? I jakie wersje pochodzenia Muminków przedstawiała czytelnikom? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, a także archiwalnych fragmentów rozmowy z samą Tove Jansson i znawcą literatury dziecięcej Grzegorzem Leszczyńskim.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk, tłumaczyła Justyna Czechowska.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

(asz/ag)