Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 14.12.2015

Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Placówka stara się gromadzić wszystkie książki wydawane w Polsce. - W czasach PRL biblioteka zdobywała mniej lub bardziej oficjalne publikacje ukazujące się w drugim obiegu. W BN pracowali też opozycjoniści – przypomina jej dyrektor Tomasz Makowski.

Historia biblioteki sięga 1731 roku kiedy powstała Biblioteka Rzeczypospolitej. W 1747 została ona otwarta dla publiczności. - Jest jedną z najstarszych narodowych bibliotek na świecie. Jeszcze zanim powstała Konstytucja 3 Maja do biblioteki miały trafiać wszystkie książki ukazujące się w Polsce. To w naszym skarbcu przechowywany jest rękopis "Balladyny" czy "Przesłanie Pana Cogito" - dodaje dyrektor Biblioteki Narodowej.

Czytaj i słuchaj także >>
papirusegipt663.jpg
Strona internetowa jak papirusowy zwój

Jak przebiega digitalizacja zasobów bibliotecznych? Czy poddawane są jej wszystkie pozycje, czy tylko egzemplarze stare? Czy każdy może mieć dostęp do zasobów cyfrowych BN? Jak przebiega praca konserwatorska w bibliotece? Ile osób korzysta z Biblioteki Narodowej każdego dnia? 

W audycji mówiliśmy także o tajemnicach sukcesu Biblioteki w Barcinie - zdobywczyni pierwszego miejsca w rankingu bibliotek w Polsce w 2015 roku. Czy zawdzięcza go ona niezwykłym projektom popularyzującym czytelnictwo jak ten przeznaczony dla niemowlaków "Od raczkowania do czytania"? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadzi: Michał Montowski,  Magda Mikołajczuk

Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Krzysztof Dzieliński (kierownik Zakładu Czytelni BN i p.o. kierownika Zakład Zakładu Udostępniania Zbiorów), Urszula Horoszko (kierownik Zakładu Zbiorów Cyfrowych), Aleksandra Kołłątaj (konserwator z Zakładu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej), Grażyna Szafraniak (dyrektor Biblioteki Miejskiej W Barcinie)

Data emisji: 13.12.2015

Godzina emisji: 20.18

gs/tj