Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 19.09.2016

Skrzetuski, Zagłoba i inni. Popularni od pokoleń

- Sienkiewiczowskie postacie nie istnieją statycznie, to postacie dynamiczne, przemieszczające się w rozległych przestrzeniach - mówi prof. Tadeusz Bujnicki, wykładowca na Artes Liberales.

Podczas audycji dyskutowaliśmy o fenomenie sienkiewiczowskich bohaterów, którzy rozpalają emocje czytelników już od ponad 100 lat. - Sienkiewicz wyprzedził sposób, w jaki kreowane są postacie w kulturze masowej. To charakterystyczne, że bohaterowie "Trylogii", osadzeni w przestrzeni historycznej, mieli trafić do wyobraźni czytelnika, który z historią mógł mieć niewiele wspólnego, a jeśli chodzi o pochodzenie społeczne, wyraźnie się od nich różnił - wyjaśnia prof. Bujnicki.

Jak podróż do Ameryki wpłynęła na twórczość polskiego pisarza? Co wspólnego ze sobą mają ukraiński step i amerykańska preria? Czy Sienkiewicz, pisząc "Trylogię", mógł się inspirować westernami? Na te pytania odpowiada gość Anny Stempniak.

W audycji wybraliśmy się też na spacer po stolicy śladami Henryka Sienkiewicza. To właśnie tu, pod adresem al. Jerozolimskie 25, powstało "Ogniem i mieczem".

Z okazji Roku Sienkiewicza przez całe wakacje aktor Grzegorz Małecki czytał na antenie Jedynki tę powieść. Obecnie Polskie Radio pracuje nad audiobookiem z całą "Trylogią".

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: prof. Tadeusz Bujnicki (wykładowca na Artes Liberales)

Data emisji: 18.09.2016

Godzina emisji: 22.10

mg/ab