Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 25.06.2016

Brexit rozsadzi Unię? UE gorączkowo szuka rozwiązań

Stawką jest dezintegracja Unii. Jedną z obecnie proponowanych reakcji jest opcja twardego jądra UE i peryferii, inną przebudowanie Wspólnoty - o tym mówił w Jedynce dziennikarz David McQuaid z "Geopolitical Information Service".

Wszyscy stawiają obecnie pytanie, jak decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE może wpłynąć na losy Unii Europejskiej. Eurosceptycy z Danii, Francji, Holandii już zdążyli zapowiedzieć wniosek o referendum.

Według gościa Jedynki Davida McQuaida reakcja łańcuchowa jest możliwa. Zaznaczył, że trwa poszukiwanie odpowiedzi na Brexit. Jedna z recept, jaka się pojawia, to skupienie wokół twardego jądra, jakim mogą być np. "państwa - założyciele". Możliwa jest Europa 2-3 prędkości. Polska może znaleźć się na peryferiach takiej UE – powiedział. Druga możliwość, według dziennikarza, to przemyślenie UE na nowo. Przypomniał, że o tym myśli m.in. prezes PiS, który zaproponował nowy traktat.

Dziennikarz uważa przy tym, że Brexit nie jest jeszcze przesądzony w 100 procentach, mimo wyniku referendum – na przykład gdyby na Wyspach odbyły się szybkie wybory, wtedy, w jego ocenie, można byłoby wrócić do sprawy Brexitu.

WIĘCEJ NA TEMAT REFERENDUM W SPRAWIE BREXITU I JEGO SKUTKÓW >>>

W programie korespondent w Berlinie, Wojciech Szymański, mówił o reakcjach Berlina na Brexit i spotkaniu szefów dyplomacji sześciu państw, założycieli Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej na zaproszenie Berlina. Niemieckie MSZ zapewniało, że spotkanie "szóstki" nie oznacza wykluczenia z dyskusji innych krajów, a jest jedynie kontynuacją wcześniejszych spotkań w gronie sześciu krajów-założycieli, które wcześniej odbyły się na zaproszenie Włoch i Belgii. Niezadowolenie ze spotkania w gronie sześciu państw wyraził m.in. prezydent Estonii Hendrik Ilves.

O Brexicie z paryskiej perspektywy opowiedział Marek Brzeziński. Opowiadał o rozmowach prowadzonych przez prezydenta Francji z liderami partii, od szefowej Frontu Narodowego Marine Le Pen do Sarkozy’ego, a jutro wybiera się na rozmowy z kanclerz Angelą Merkel do Berlina.  Korespondent przewiduje, że niemiecko-francuska lokomotywa będzie kierować UE nadal.

Goście Jedynki zastanawiali się, co się stanie, gdy prezydentem USA zostanie Donald Trump. Obawiają sie, że wówczas, zwłaszcza mając na uwadze agresywną Rosję, sytuacja może stać się dramatyczna.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzenie: Beata Płomecka, Michał Żakowski

Goście: David McQuaid z amerykańskiego "Geopolitical Information Service", dziennikarka Polskiego Radia Agata Kasprolewicz (z Londynu), Marek Brzeziński (korespondent Polskiego Radia w Paryżu), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie)

Data emisji: 25.06.2016

Godzina emisji: 12.24

agkm/gs