Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 22.11.2016

Czy w Europie wieją pomyślne wiatry dla Putina?

Według sondaży drugą turę wyborów prezydenckich we Francji może wygrać prorosyjski polityk. Sympatyk Putina może zostać prezydentem Austrii. Prokremlowscy politycy zwyciężyli ostatnio w wyborach w Mołdawii i Bułgarii. To wszystko niedobrze wygląda z punktu widzenia Polski. Na ten temat rozmawiali publicyści w Jedynce.

Dziennikarz Roman Imielski przypomniał w Jedynce, że polityk, który dziś prowadzi w sondażach we Francji – to Marine Le Pen, a jej "Front Narodowy” dostał pożyczkę 9 mln euro z kremlowskiego banku. Partia ta opowiada o triumwiracie z Donaldem Trumpem i Putinem i rozbiciu UE. Sama Le Pen zapowiedziała, że jeśli wygra doprowadzi do referendum nad Frexitem.

W Austrii 4 grudnia powtórzona będzie II tura wyborów prezydenckich. Może ją wygrać kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer. Jest on za zniesieniem sankcji i współpracą z Władimirem Putinem – mówił gość Jedynki.

Dziennikarz przypomniał, że ostatnio prorosyjscy politycy wygrali prezydenckie wybory w Mołdawii i w Bułgarii. Nowy mołdawski prezydent Igor Dodon uda się z pierwszą wizytą do Moskwy. Są wątpliwości co do tego, jakie w praktyce stanowisko będzie prezentował zwycięzca wyborów w Bułgarii, ale Kreml liczy na poprawę relacji za kadencji socjalisty Rumena Radew.

Różne stanowisko względem Rosji mają też kraje Grupy Wyszehradzkiej. Roman Imielski przypomniał, że przetarg na przebudowę elektrowni w węgierskiej miejscowości Paks wygrała Rosja. Budowa miałaby zostać sfinansowana z rosyjskiego kredytu wysokości 10 miliardów euro. Nie tak dawno w Budapeszcie był Putin. Z kolei premier Słowacji Fico w sierpniu był z wizytą na Kremlu. Prezydent Czech Milosz Zeman ma niewiele władzy, ale jego wypowiedzi są prorosyjskie. Roman Imielski wspomniał też o jego uczestnictwie w spotkaniach na wyspie Rodos, organizowanych przez bliskiego Putinowi b. szefa rosyjskiej kolei Władimira Jakunina.

Roman Imielski przypomniał, że z punktu widzenia prezydenta Rosji Władimira Putina, Brexit był tyle zaskakujący, co korzystny. Osłabienie Unii Europejskiej jest bardzo na rękę Kremlowi.

To wszystko niekorzystnie wygląda z punktu widzenia Polski – komentowali dziennikarze. Więcej na ten temat w audycji Jedynki. A to jeszcze nie wszyscy "przyjaciele Putina", których można znaleźć w Europie.

W programie była również mowa o walkach o Mosul i protestach Indian w USA.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Dariusz Rosiak

Materiał: relacja Marcina Gutowskiego o proteście Indian z Dakoty

Goście: Michał Żakowski, Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza")

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 18.13

agkm/ab