Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 02.02.2018

GermanDeathCamps.info. "Chcemy dotrzeć z prawdą do ludzi na całym świecie"

Internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia, który ma za zadanie w sposób jasny i przejrzysty przybliżyć historię niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów drugiej wojny światowej spotkał się z ogromnym zainteresowaniem internautów.
Posłuchaj
  • Dyrektor-redaktor naczelny portalu Polskieradio.pl o serwisie GermanDeathCamps.info (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- Z ogromną satysfakcją mogę powiedzieć, że mamy w tym momencie blisko 60 tysięcy odsłon, a serwis działa trzeci dzień, więc jest to ogromny sukces - mówi w audycji "W samo południe" dyrektor-redaktor naczelny portalu Polskieradio.pl Piotr Chęciński.

Serwis edukacyjno-społeczny GermanDeathCamps.info powstał w związku z pojawiającymi się regularnie w światowych mediach kłamstwami o "polskich obozach śmierci". Na stronie zgromadzone zostało kompendium wiedzy związanej z niemieckimi, nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i zagłady.

- Z serwisu dowiemy się prawdy. Prawdy, która dla nas jest oczywista, ale jak się okazuje, dla wielu ludzi na świecie wcale taka nie jest. Dowiemy się tego, kto był katem, a kto ofiarą. Naszym celem jest dotarcie z prawdą, opisami, relacjami - często dramatycznymi -  do tych ludzi, którzy nie wiedzą o tych wydarzeniach, mają wątpliwości, zastanawiają się - podkreśla Piotr Chęciński.  - Prawdę tę przekazujemy ustami ludzi, którzy przeszli przez piekło obozów koncentracyjnych, docierając do archiwalnych nagrań Polskiego Radia, zbierając materiały, we współpracy z historykami, nie tylko z Polski, ale również z Niemiec i Izraela. Naszym celem jest, żeby był to serwis ponad podziałami, który w sposób rzetelny i nie próbujący nikogo skłócić, opowiada o tych dramatycznych wydarzeniach - dodaje.  

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

Serwis GermanDeathCamps.info przygotowano w trzech wersjach językowych – angielskiej, polskiej i niemieckiej. Wkrótce uruchomiona zostanie także wersja hiszpańskojęzyczna. - Jeżeli Polska chce mówić na świecie o tym, że to były niemieckie, nazistowskie obozy, że Polacy - tak samo jak Żydzi - byli ofiarami, a rola kata była bardzo jasno zdefiniowana i ta odpowiedzialność, jeśli chodzi o organizację obozów, spada tylko i wyłącznie na nazistów i na tych, którzy z nimi współpracowali, to musimy to mówić również w innych językach - zaznacza dyrektor portalu Polskieradio.pl.

Piotr Chęciński poinformował także, że dziś w serwisie GermanDeathCamps.info uruchomiona została nowa funkcja. - Wszystkie osoby, które mają w rodzinie lub znają osoby, które przeszły przez piekło obozów, mogą przy pomocy smartfonów nagrać świadectwo. Chcemy zbudować cyfrowe archiwum składające się z relacji tych, którzy widzieli to na własne oczy, doświadczyli tego dramatu - mówi dyrektor portalu Polskieradio.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Marzena Wyczółkowska

Gość: Piotr Chęciński (dyrektor - redaktor naczelny portalu Polskieradio.pl)

Data emisji: 02.02.2017

Godzina emisji: 12.25

kh