Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 29.05.2020

Wojciech Jakóbik: Polska będzie musiała zrezygnować z węgla

Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zaproponowały stworzenie mechanizmu pożyczek, z których miałyby korzystać regiony z gospodarką opartą na węglu i technologiach wysoko emisyjnych. Ma być wsparciem dla inwestycji publicznych, które służą przejściu na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Instrument będzie częścią tzw. mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Z opublikowanych przez Komisję dokumentów wynika, że w ramach nowej, zwiększonej puli Polska otrzymałaby aż 8 mld euro, a to najwięcej spośród 27 krajów Wspólnoty.


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Polska energetyka musi odejść od węgla

Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl zwraca uwagę, że to dużo, aby dokonać zmian w polskiej energetyce. Podkreśla, że zmiany będą musiały być "zielone", tzn, Polska musi pokazać ścieżkę transformacji energetycznej, bo na węgiel te pieniądze raczej nie zostaną przeznaczone. - Według naszego szkicu transformacji do 2040 roku bez gazu nie będzie transformacji energetycznej - mówi ekspert. Alternatywa, czyli energetyka jądrowa nie posuwa się naprzód. Zwraca uwagę, że przestawienie z dnia na dzień energetyki na odnawialne źródła energii jest nie możliwe.

Wojciech Jakóbik wyjaśnia, że neutralność klimatyczna nie oznacza, że nie będą produkowane gazy cieplarniane. - Chodzi o to, żeby tyle ich produkować, ile się ich pochłania i w efekcie wpływ na klimat był neutralny - mówi. Liczy, że już w czerwcu Polska zgodzi się na przystąpienie do mechanizmu sprawiedliwej transformacji, zwłaszcza, że dokumenty zalegają w szufladach już od paru lat.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- Niemieckie MSZ wezwało do siebie ambasadora Rosji w Berlinie w związku z wymierzonymi w Bundestag atakami hakerskimi z 2015 r., o przeprowadzenie których oskarża się byłego oficera GRU. Niemcy chcą nałożenia przez UE sankcji przeciwko niemu. Rosyjski obywatel Dmitrij Badin, na którego przynależność do GRU niemieckie ministerstwo posiada "wiarygodne dowody", jest oskarżany o odegranie wiodącej roli w atakach. Hakerom udało się m.in. uzyskać dostęp do dwóch skrzynek e-mailowych biura poselskiego kanclerz Angeli Merkel. Mężczyzna, który od 5 maja objęty jest europejskim nakazem aresztowania wydanym przez niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości, ścigany jest również przez służby amerykańskie, które oskarżają go m.in. o prowadzenie wymierzonych w Partię Demokratyczną działań hakerskich podczas wyborów prezydenckich w 2016 r. Kanclerz Merkel zapowiedziała, że stosunki z Rosją i inne kwestie geopolityczne będą jednym z tematów rozpoczynającej się 1 lipca niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Felieton Katarzyny Semaan.

- Chiny gromadzą wojsko na granicy z Indiami w Himalajach. A prezydent Xi Jinping każe zwiększać gotowość bojową. Pekin przerzucił tysiące swoich żołnierzy wraz z ciężkim uzbrojeniem do przygranicznych obszarów Ladakhu, które Indie uważają za swoje. W odpowiedzi New Delhi przemieściło kilka batalionów piechoty ze stolicy Ladakhu, Leh, nad granicę. W drodze są posiłki spoza regionu. Obie strony skarżą się na zatrzymywanie ich patroli i wtargnięcia na cudze terytorium. Te wydarzenia to elementy rywalizacji indyjsko-chińskiej o regionalne przywództwo. Rozmowa z Patrykiem Kuglem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Zamieszki w Minneapolis - zamieszczane w mediach społecznościowych filmy ze starć przypominają pole bitwy. Burmistrz miasta prosi gubernatora Minnesoty o pomoc Gwardii Narodowej. Zarzewiem protestów stała się sprawa George'a Floyda, czarnoskórego 46-latka, który zmarł w trakcie zatrzymania przez policję. Do internetu trafiło nagranie z incydentu, na którym widać, jak jeden z policjantów przyciska mężczyźnie kolanem szyję do ziemi, nie reagując na krzyki Floyda, że nie może oddychać. Wkrótce potem mężczyzna zmarł. Policjanci biorący udział w zatrzymaniu zostali zwolnieni ze służby, a FBI otworzyło w ich sprawie dochodzenie. Protesty rozgorzały także w innych miastach w USA. Felieton Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl), Patryk Kugel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 17.29

ag