Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 17.03.2021

Jarosław Guzy: Polska jest otwarta na współpracę z Francją

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Różnice występują zawsze, ale występują także zbieżne interesy. Dlatego należy to ułożyć w całość, która byłaby akceptowalna dla obu stron - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o relacjach polsko-francuskich Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Posłuchaj
  • Wizyta polskiego premiera we Francji, wybory parlamentarne w Holandii, propozycja KE ws. podróżowania po Europie, CDU w kryzysie (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

morawiecki macron spotkanie pap 1200.jpg
Premier spotkał się z Emmanuelem Macronem. "Szczepionki są fundamentalnym zadaniem"
Posłuchaj
19:13 Jedynka/Więcej świata - 17.03.2021 Wizyta polskiego premiera we Francji, wybory parlamentarne w Holandii, propozycja KE ws. podróżowania po Europie, CDU w kryzysie (Jedynka/Więcej świata)

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły m.in. walki z pandemią koronawirusa. Obaj przywódcy uznali, że potrzeba więcej szczepionek, szybszych programów szczepień i europeizacji niektórych sektorów produkcji, ponieważ obecny kryzys pokazał, że jesteśmy zbyt zależni od świata pod względem na przykład produkcji maseczek czy lateksowych rękawiczek.

Różnice polityczne

Jak wiadomo, Francja jest w Unii Europejskiej forpocztą gospodarczego zbliżenia z Chinami, natomiast Polska należy do krajów bardziej sceptycznych w kwestii tych relacji. Z kolei Polska jest forpocztą proamerykanizmu w UE, a Francja od lat jest głównym sceptykiem. Czy to da się pogodzić?

- To zależy, jak oba kraje podejdą do możliwej współpracy. Różnice występują zawsze, ale występują także zbieżne interesy. Dlatego należy to ułożyć w całość, która byłaby akceptowalna dla obu stron (…). Polska jest otwarta na współpracę z Francją, natomiast z drugiej strony były pewna bierność i polityczne różnice, które czasami są widoczne w dość jaskrawy sposób. Mam na myśli przedstawienie, które odbywa się w UE, gdzie Polska obok Węgier, jest takim chłopcem do bicia i Francuzi, także reprezentanci partii Macrona w Parlamencie Europejskim, biorą w tym żywy udział - komentuje Jarosław Guzy.

Ekspert Jedynki uważa, że "trudno sobie wyobrazić, żeby bez złagodzenia tych różnic politycznych, można było z pełnym zaufaniem rozwijać współpracę tam, gdzie ona jest korzystna".

Relacje gospodarcze z Francją

Podczas spotkania nie zabrakło rozmów na temat relacji gospodarczych między Polską a Francją, dotyczących m.in. energetyki atomowej oraz współpracy transportowej i infrastrukturalnej.

- W przypadku energetyki atomowej Francja cokolwiek spóźniła się. Była naturalnym partnerem do rozwijania energetyki atomowej w Polsce, ale nie było widać, żeby Francja o to zabiegała. Zresztą traktowała Polskę, podobnie jak inne kraje naszego regionu, bardziej jako rynek zbytu bądź jako miejsce do ekstensywnego przejmowania przedsiębiorstw np. komunalnych, co widzimy w wielu polskich miastach. Efekty tej polityki są dosyć skąpe, bo w porównaniu do Niemiec, które oczywiście są silniejsze gospodarczo od Francji w tym tandemie, to wolumen wymiany handlowej z Francją i z Niemcami jest nieporównywalny - uważa Jarosław Guzy.

Jarosław Guzy dodaje, że Francja nie wykorzystała szansy, jaką było rozszerzenie Unii Europejskiej. - W przeciwieństwie do Niemiec, które zainwestowały w to bardzo dużo i niezależnie od różnic politycznych rozwinęły stosunki gospodarcze z Polską i innymi krajami regionu w sposób bardzo zyskowny dla Niemiec i dla drugiej strony - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji

- Zakończenie trzydniowego głosowania w wyborach parlamentarnych w Holandii. Z sondaży wynika, że szansę na utrzymanie władzy ma obecna koalicja. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

- Komisja Europejska chce, żeby już w wakacje można było podróżować po UE z certyfikatem szczepień i bez konieczności odbywania kwarantanny. Zaproponowała stworzenie cyfrowego dokumentu w tej sprawie. Ta propozycja wzbudza wiele kontrowersji wśród państw unijnych. Rozmowa z dr Jolantą Szymańską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Po skandalach korupcyjnych i niepowodzeniach w wyborach w Nadrenii-Palatynacie i Badenii-Wirtembergii, CDU jest w kryzysie. Nowy lider chadeckiej partii Armin Laschet staje się niewygodny jako kandydat na kanclerza. Poparcie dla niego spada nawet wśród zwolenników CDU, co wynika z najnowszego sondażu. Materiał Wojciecha Osińskiego.

    ***

    Tytuł audycjiWięcej świata 

    Prowadził: Michał Strzałkowski 

    Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

    Data emisji: 17.03.2021

    Godzina emisji: 17.31

    DS