Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 07.05.2021

Szczyt społeczny w Porto. Makowska: pandemia zmieniła założenia UE

W Porto odbywa się unijny szczyt społeczny, podczas którego uczestniczy rozmawiają o walce z bezrobociem. - Pandemia uwypukliła pewne tendencje, które były już wcześniej zauważane, chociażby jak temat nierówności na rynku pracy pomiędzy kobietami, a mężczyznami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Posłuchaj
  • Szczyt społeczny w Porto, wizyta japońskiego ministra spraw zagranicznych w Polsce, szczepionki, konflikt o rybołówstwo (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Bułgaria PAP 1200.jpg
Kryzys polityczny w Bułgarii. Dr Domaradzki: mamy do czynienia z pewną rewolucją

Posłuchaj
18:54 Jedynka/Więcej świata - 7.05.2021 Szczyt społeczny w Porto, wizyta japońskiego ministra spraw zagranicznych w Polsce, szczepionki, konflikt o rybołówstwo (Jedynka/Więcej świata)

Pandemia koronawirusa, patenty na szczepionki, walka z bezrobociem i zagrożenie ze strony Rosji - to jedne z ważniejszych tematów dwudniowego unijnego szczytu w Porto, który potrwa do soboty. Dzisiaj rozpoczął się także szczyt społeczny, na którym trwają rozmowy w kwestii walki z bezrobociem oraz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na europejskim rynku pracy. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał państwa członkowskie do konkretnych działań.

Pandemia zmieniła założenia

- Szczyt społeczny w Porto to trochę kontynuacja poprzedniego szczytu społecznego z 2017 roku. Wiemy jednak doskonale, że pandemia bardzo zmieniła plan, który Unia Europejska sobie założyła. Pandemia także uwypukliła pewne tendencje, które były już wcześniej zauważane, chociażby jak temat nierówności na rynku pracy pomiędzy kobietami, a mężczyznami - komentuje Marta Makowska.

Ekspert Jedynki dodaje, że jednym z priorytetów Unii Europejskiej jest "zwiększenie poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej w wieku produkcyjnym do 78 proc.". - Wchodząc głębiej w szczegóły jest wiele krajów, takich jak Polska, gdzie jest bardzo duża różnica między tym, jak wiele kobiet funkcjonuje na rynku pracy i jest to bardzo niski wskaźnik w skali unijnej, a tym ilu mężczyzn pracuje - słyszymy.

Krajowe plany odbudowy

Podczas poprzedniego szczytu społecznego przyjęto Europejski Filar Praw Socjalnych, czyli dokument wyznaczający, co w najbliższych latach należy zrobić dla rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego obywateli Unii Europejskiej. Wtedy jednak, ze względu na pandemię, mieliśmy całkowicie inną sytuację gospodarczą niż teraz.

- To, co wydarzyło się w zeszłym roku, jest szalenie istotne. Unia Europejska oprócz zatwierdzenia budżetu, zatwierdziła też przełomowy, bezprecedensowy Fundusz Odbudowy, który wyposaży państwa członkowskie łącznie w ponad 700 miliardów euro w ramach dotacji i pożyczek. Poszczególne państwa składają do Komisji Europejskiej krajowe plany odbudowy i to będzie bardzo ważny temat tego szczytu społecznego, żeby wykorzystać krajowe plany odbudowy, aby znalazły się w nich skuteczne metody poprawy miejsc pracy, walki z ubóstwem i transformacji - twierdzi Marta Makowska.

Czytaj również:

W audycji także:

- Wizyta japońskiego ministra spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi w Polsce. Materiał Karola Darmorosa.

- Prezydent USA Joe Biden opowiedział się za odstąpieniem od zasad Światowej Organizacji Handlu i zawieszeniem praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw COVID-19. Unia Europejska nie ma na razie jednoznacznego zdania w tej kwestii. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

- Wielka Brytania odwołała dwa okręty Królewskiej Marynarki Wojennej wysłane w pobliże wyspy Jersey. W czwartek na dojściu do portu Saint Helier na wyspie Jersey zgromadziło się kilkadziesiąt francuskich statków rybackich. Francuzi chcieli w ten sposób zaprotestować ograniczeniom w dostępie do brytyjskich łowisk. Materiał Katarzyny Semaan.

    ***

    Tytuł audycjiWięcej świata 

    Prowadził: Michał Strzałkowski

    Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Marta Makowska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

    Data emisji: 7.05.2021

    Godzina emisji: 17.32

    DS