Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 01.02.2022

"USA wzywają do deeskalacji, Kreml pyta, co może dostać w zamian". Gotkowska o konflikcie na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem na temat deeskalacji napięcia wokół Ukrainy. - Dla Rosjan to, co Zachód położył na stole, to za mało - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Posłuchaj
  • Rozmowa Blinkena i Ławrowa, wizyta premiera Morawieckiego w Kijowie, Viktor Orban w Moskwie, przeprosiny Borisa Johnsona (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • Rzecznik Białego Domu Jen Psaki mówiła wczoraj, że zagrożenie wobec Ukrainy nie maleje, Rosja kieruje nad granice kolejne oddziały
  • Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z Siergiejem Ławrowem na temat deeskalacji konfliktu z Ukrainą
  • - To, na co strona zachodnia jest gotowa pójść w rozmowach z Rosjanami, zostało przedstawione w Genewie, Brukseli i OBWE - twierdzi Justyna Gotkowska

Według napływających informacji rozmowa Antony’ego Blinkena i Siergieja Ławrowa trwała 30 minut i "była profesjonalna oraz dość szczera". W języku dyplomacji zazwyczaj oznacza to, że politycy nie mieli sobie za wiele do powiedzenia.

- Rzeczywiście była to bardzo krótka rozmowa (…). Na konferencji prasowej strona amerykańska podkreślała, że Stany Zjednoczone wezwały Rosję do wycofania sił, jak również do rozmów i zagroziły sankcjami w przypadku inwazji na Ukrainę. Zdaje się, że nie ustalono kolejnego spotkania, co jest istotne, ponieważ to pokazuje, że dla Rosjan to za mało, co Zachód położył na stole - komentuje Justyna Gotkowska.

Ekspert Jedynki zastanawia się nad dalszą taktyką Rosjan. - Wydaje się, że będą działali dwutorowo, czyli postarają się jednak o pewną eskalację wojskową na Ukrainie, chcąc przycisnąć Zachód i zademonstrować swoją siłę - dodaje.

Co zrobi Rosja?

Antony Blinken i Siergiej Ławrow rozmawiali również o Białorusi i tamtejszej obecności rosyjskich wojsk. Departament Stanu ponowił dziś ostrzeżenie, aby Amerykanie nie podróżowali na Białoruś. Powodem są "nietypowe i dość niepokojące ruchy rosyjskich wojsk".

- Amerykański Departament Stanu ostrzegał też swoich obywateli i ściągał część dyplomatów z Ukrainy. To pokazuje, że rzeczywiście obawiają się większych rosyjskich działań wobec Kijowa. Z kolei Ukraina tonuje te amerykańskie obawy. Jesteśmy w takiej sytuacji, gdzie nic nadal nie jest rozstrzygnięte i gdzie Rosjanie uznali, że to, co zaprezentowała strona zachodnia w ramach rozmów w Genewie, NATO i OBWE ich nie satysfakcjonuje. Jednocześnie wydaje im się zapewne, że Zachód być może jest gotowy na większy dialog i większa ustępstwa, jeżeli będzie skonfrontowany z większą eskalacją wojskową - uważa Justyna Gotkowska.

Zdaniem Justyny Gotkowskiej "możemy spodziewać się większej aktywności rosyjskiej w najbliższych dniach, tygodniach, miesiącach". - W sytuacji takiej niepewności i takiego wyczekiwania będziemy trochę dłużej - słyszymy.

Zachód wyznaczył granicę

Rosjanie oczekują, że NATO wróci z rozmieszczeniem swoich wojsk do stanu sprzed 1997 roku, kiedy tak naprawdę jeszcze nie było wschodniej flanki Sojuszu. Czy w tej sprawie w rozmowach z Moskwą istnieje jakiekolwiek pole manewru?

- To, na co strona zachodnia jest gotowa pójść w rozmowach z Rosjanami, zostało przedstawione w Genewie, Brukseli i OBWE. Jest to ograniczony dialog w kwestii transparentności ćwiczeń wojskowych dotyczący w pewnym stopniu kontroli zbrojeń oraz rozmów na temat tego, czym zastąpić wygasły traktat INF. To są kwestie, co do których Zachód zgodził się, że jest w stanie rozmawiać z Rosją - tłumaczy Justyna Gotkowska.

Posłuchaj
19:08 Jedynka/Więcej świata - 1.02.2022 Rozmowa Blinkena i Ławrowa, wizyta premiera Morawieckiego w Kijowie, Viktor Orban w Moskwie, przeprosiny Borisa Johnsona (Jedynka/Więcej świata)

Poza tym w audycji:

- Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w stolicy Ukrainy. Polski premier spotkał się z premierem Ukrainy. Korespondencja Pawła Buszko.

- Wizyta w stolicy Rosji premiera Węgier Viktora Orbana. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

- Brytyjski premier Boris Johnson przeprosił za to, co w raporcie na temat imprez na Downing Street w czasie restrykcji covidowych nazwano "poważnym zaniedbaniem" przywództwa. Rozmowa z prof. Bartłomiejem Toszkiem z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Bartłomiej Toszek (Uniwersytet Szczeciński)

Data emisji: 1.02.2022

Godzina emisji: 17.32

DS