Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 21.09.2013

Dyrektor Festiwalu Nauki: w XXI wieku musimy postawić na nowoczesne technologie

- Trzeba się zdecydować, jaka Polska ma być w przyszłości i na czym ma się opierać. Czy na odtwarzaniu cudzych pomysłów, czy na własnej myśli naukowej i jej produktach - powiedział dr hab. Maciej Geller, współtwórca i dyrektor Festiwalu Nauki.
Maciej GellerMaciej GellerPolskie Radio
Posłuchaj
  • Dr hab. Maciej Geller o organizacji i ofercie Festiwalu Nauki w Warszawie oraz sytuacji polskiej nauki (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Jeden z twórców warszawskiego Festiwalu Nauki, który odbywa się już po raz 17. jest zdania, że sytuacja finansowa polskiej nauki zmienia się dzięki dotacjom Unii Europejskiej "na inwestycje w aparaturę i budynki". - Wiele w nauce należałoby zmienić także w jej organizacji, podchodzeniu do polityki personalnej. Ale to wymaga przewidywania, wyobraźni, a nie doraźności. Jeśli się myśli w perspektywie roku, dwóch czy następnych wyborów, to raczej nic dobrego z tego nie wyjdzie - powiedział dr hab. Maciej Geller w "Sygnałach dnia".

Winy nie wolno jednak zrzucić tylko na polityków, także społeczeństwo ma głos. Aby jednak coś zmienić musimy zrozumieć, że nauka to nie tylko wystawy, gdzie oglądamy eksponaty czy badania w laboratoriach, do których nigdy nie zostaniemy wpuszczeni. - Musimy postawić na nowoczesne technologie i myśl naukową w polskich produktach. Wtedy nasza gospodarka będzie silniejsza, będziemy rzeczywiście partnerem, a nie odtwarzaczem cudzych pomysłów. A to przełoży się na pieniądze na zdrowie, na edukację, na emerytury - podkreślił w rozmowie z Danielem Wydrychem.

Dr Geller z zadowoleniem wspomniał o otwierającej XVII Festiwal Naukowy debacie "Gaz w łupkach – szanse i obawy", która transmitowana była na stronach portalu PolskieRadio.pl. - Bardzo ciekawy temat i bardzo długa dyskusja, rzeczowa i spokojna, każdy mógł zadać pytanie - powiedział.

Festiwal Nauki oferuje także wykłady, konkursy, wystawy, a nawet wycieczki, które w ciekawy, często humorystyczny sposób mówią o sprawach ważnych. "Od barszczu do panaceum, czyli wielka kariera buraka ćwikłowego", "Czy celebryci zastąpią (nam) autorytety?", "Nalewki owocowe kontra wolne rodniki" czy pokaz kuglarski, to tylko kilka z setek propozycji na dziesięć festiwalowych dni.

XVII Festiwal Nauki w Warszawie odbywa się w dniach 20 - 29 września pod patronatem Polskiego Radia. Szczegółowy program dostępny na stronie www.festiwalnauki.edu.pl. Zapraszamy!

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz kolejnych audycji poświęconych XVII Festiwalowi Nauki:

- poniedziałek 23 września o godz. 23.10 "Naukowy zawrót głowy";

- wtorek 24 września o godz. 21.30 "Wieczór odkrywców";

- środa 25 września o godz. 21.30 "Naukowy zawrót głowy";

- sobota 28 września o godz. 15.30 - zagadki naukowe WIST.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)