Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Bartłomiej Makowski 31.12.2022

Henri Matisse - "dzika bestia" malarstwa

W 1905 roku w czasie prestiżowej wystawy sztuki w Paryżu krytyk sztuki Louis Vauxcelles krzyknął na widok kilku obrazów: "cóż za dzikie bestie". Była to reakcja na prace Henri Matisse'a.
Henri Matisse w roku (20 maja 1933), autor: Carl Van Vechten, źr. Wikimedia CommonsdpHenri Matisse w roku (20 maja 1933), autor: Carl Van Vechten, źr. Wikimedia Commons/dp

Słynny malarz urodził się 31 grudnia 1869 roku.

Henri Matisse odkrył artystyczne powołanie dopiero w dojrzałym wieku. Po dwóch latach studiowania prawa postanowił kształcić się w malarstwie. Artystyczne początki Matisse’a nie były łatwe. Niewiele wskazywało na to, że stanie się jednym z najsłynniejszych i najbogatszych artystów swojej epoki.

- On był pośmiewiskiem wszystkich. Ze swoimi obrazami pchał się na wszystkie wystawy i przez to nie bardzo go chcieli przyjmować - wspominał Xawery Dunikowski, który znał osobiście francuskiego malarza.


Posłuchaj
02:04 xawery dunikowski o matisse'ie.mp3 Fragment rozmowy Mariana Bekajło z Xawerym Dunikowskim, w którym artysta opowiada o znajomości z Matissem. (PR, 7.12.1968)

 

Pod mecenatem Stein

Upór opłacił się. Wkrótce sztuka zaczęła przynosić Matisse’owi duże dochody, a sam malarz trafił do środowiska skupionego wokół Gertrudy Stein, mecenasa i krytyka sztuki.

- Zapłaciła mu wówczas szaloną sumę dwudziestu tysięcy franków - wspominał Xawery Dunikowski w audycji Polskiego Radia. - Jak przyjechałem do Paryża, to on miał dwa auta, willę i jacht.

Potęga barwy

Na zdjęciu: Matisse z uczniami (1908), źr. Wikipedia/dp

Malarstwo Matisse’a charakteryzowała lekkość kreski i dominacja plamy barwnej. Kolory u Matisse’a nie odpowiadały tym w rzeczywistości: miały raczej oddziaływać na emocje odbiorcy. Artysta eksperymentował też z technikami kubistycznymi swojego głównego przeciwnika w rywalizacji o laur pierwszeństwa wśród największych malarzy początków ubiegłego wieku - Pabla Picassa.

Artysta do końca swych dni

Pod koniec życia, ze względu na problemy w poruszaniu się, zrezygnował z malowania na płótnie. Odtąd tworzył kolaże, w których komponowaniu pomagała mu córka. - Wycinał, wycinał, a jak nawycinał, to córka wchodziła na drabinkę i przybijała to - wspominała Kazimiera Jurczyk, bohaterka reportażu "Znałam Matisse’a".

Posłuchaj
14:03 znałam matisse`a.mp3 "Znałam Matisse'a" - reportaż Jarosława Warzechy i Małgorzaty Kamińskiej o Kazimierze Jurczyk, która znała Henri'ego Matisse'a. (PR, 18.03.1975)

 

Matisse zmarł w Nicei 3 listopada 1954 roku na atak serca.

Posłuchaj wspomnień Xawerego Dunikowskiego i Kazimiery Jurczyk o Henrim Matisse'ie.

bm