Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Bartłomiej Makowski 14.07.2023

Peru. Archeolodzy odkryli "przejście kondora". Być może prowadzi do wielkiej świątyni

Badacze pracujący w Peru odkryli liczący 3000 lat zamknięty korytarz, nazwany "przejściem kondora", który prawdopodobnie prowadzi do innych komór wewnątrz niegdyś ogromnego kompleksu świątynnego należącego do starożytnej kultury Chavin.

Czym była kultura Chavin?

Położone około 300 km na północny wschód od stolicy Peru, Limy, stanowisko archeologiczne Chavin de Huantar jest jednym z najważniejszych ośrodków tej kultury, prosperującym w latach 1500-550 r. p.n.e. Chavin są dobrze znani ze swojej zaawansowanej sztuki, często przedstawiającej ptaki i koty. Ich początki sięgają pierwszych osiadłych społeczności rolniczych na północnych wyżynach peruwiańskich Andów, ponad 2000 lat przed dojściem do władzy Imperium Inków.

Najnowsze odkrycia Chavin koncentrują się na korytarzu wewnątrz południowej części świątyni, który był zapieczętowany z powodu – zdaniem archeologów – osłabiania struktury, ale teraz oferuje wgląd w najwcześniejsze dni Chavin.

- To, co odkryliśmy, zostało zamrożone w czasie - powiedział agencji Reuters główny archeolog John Rick.

Znaczenie kondora w preinkaskich społecznościach

W przejściu znaleziono duży ceramiczny przedmiot o wadze około 17 kg, ozdobiony czymś, co wydaje się być głową i skrzydłami kondora, wraz z ceramiczną misą. Oba przedmioty odkopano w maju 2022 r., kiedy odkryto wejście.

Kondor, jeden z największych ptaków na świecie, był kojarzony z władzą i dobrobytem w starożytnych kulturach andyjskich.

Czytaj także:

Kompleks świątynny obejmuje tarasy, a także sieć przejść, które dopiero niedawno zostały odkryte. Rick, archeolog z Uniwersytetu Stanforda, powiedział, że znaczna część kompleksu świątynnego pozostaje do odkopania.

Wejście do "przejścia kondora" zostało po raz pierwszy zbadane przez zespół Ricka za pomocą kamer zamontowanych na robotach, które starały się pokonać gruz niegdyś wypełniający korytarz.

UNESCO ogłosiła Chavin de Huantar miejscem światowego dziedzictwa w 1985 roku.

Reuters/bm