Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 27.04.2022

Peru. Zmiany klimatu prowadziły do nieustannych wojen społeczności prekolumbijskich

Wywołane zmianami klimatycznymi migracje i presja populacyjna prowadziły do wzrastania przemocy i konfliktów zbrojnych, które przez 700 lat destabilizowały Płaskowyż Nazca - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Utah. 

Zespół naukowców pod kierownictwem doktora Westona McCoola zbadał, jak zmiany klimatu i presja populacyjna wpłynęły na liczbę zabójstw i działań wojennych na Wyżynie Nasca w starożytnym Peru. 

- Interesuje nas, jakie warunki konsekwentnie sprzyjają przemocy - powiedział Weston McCool - Mamy nadzieję, że w ten sposób podejmiemy pierwsze kroki w kierunku stworzenia opartych na nauce narzędzi, które mogą pomóc w łagodzeniu konfliktów.


chirurg sican peru 1200 en.jpg
W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Okres nieustannych wojen

Naukowcy przebadali 270 ludzkich szkieletów pochodzących z peruwiańskich grobowców. Z analizy wynikało, że przytłaczająca większość szczątków nosiła ślady spowodowane użyciem broni. Dane te połączono z informacjami o paleoklimacie, które dają obraz opadów w epoce, a także z ilościowymi szacunkami wzrostu populacji na podstawie gęstości śladów osadnictwa ludzkiego.

Na tej podstawie naukowcom udało się przygotować obraz korelacji występujących na Płaskowyżu Nazca (południowo-zachodnia część Peru) między demografią, oznakami stosowania przemocy i zmianami klimatu na przestrzeni 700-750 lat poprzedzających rok 1450. 

Jak wynika z analizy danych, był to okres gwałtownych zmian klimatu oraz nieustannych wojen i konfliktów. Co zaskakujące, badacze stwierdzili, że przemoc i działania wojenne osiągały szczyt w okresie stabilnego i sprzyjającego klimatu. Było to sprzeczne z intuicją, dopóki autorzy nie uwzględnili zmian demograficznych.


Ampato 1200 Shutterstock.png
Dzieci były odurzane i składane w ofierze. Makabryczny rytuał Inków

Kryzys uchodźczy przyczyną konfliktów

- Korzystne zmiany klimatu lokalnego poprawiły warunki panujące na Płaskowyżu Nazca. W tym samym czasie sąsiednie regiony doświadczały suszy. Ludność z tych obszarów migrowała na płaskowyż.

Dodatkowym czynnikiem destabilizującym był boom demograficzny powodujący przeludnienie na obszarze samego Płaskowyżu Nazca. 

- Obie te okoliczności wywarły znaczną presję na lokalną gospodarkę rolną. Wzmożona rywalizacja o ograniczone zasoby i ziemię uprawną doprowadziła do chronicznych działań wojennych - wyjaśnia McCool.


EurekaAlert!/Proceedings of the National Academy of Sciences/bm