Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 12.12.2011

Cały świat solidaryzował się wtedy z Polakami

TVP Historia w rocznicę stanu wojennego pokaże amerykański show, który powstał w kilka tygodni po 13 grudnia 1981 roku, w geście solidarności z Polakami.
Ronald ReaganRonald Reaganźr. wikipedia

– Po raz pierwszy w Polsce na antenie telewizyjnej będzie można zobaczyć show, który miał premierę dokładnie 30 lat temu w USA – wyjaśnia gość radiowej Jedynki Anna Kwiatkowska, dziennikarka TVP Historia.

Jak zaznacza, program nagrano w Stanach Zjednoczonych, ale wziął w nim udział cały świat, jednego dnia – 30 stycznia 1982 roku. Właśnie wtedy administracja Ronalda Reagana ogłosiła Dzień Solidarności z Polską.

Na show przybyli znamienici goście, wielcy polscy twórcy. Wśród nich był także Czesław Miłosz, który recytował swoją poezję zarówno po polsku, jak i po angielsku.

W programie wystąpiło aż piętnastu prezydentów i premierów, m.in. Ronald Reagan, Francois Mitterand i Margaret Thatcher. – Byli także premierzy Japonii, Norwegii czy Turcji – wszyscy politycy, którzy wówczas decydowali o losach świata – podkreśla dziennikarka.

Zjawił się również aktor Kirk Douglas. Twórcy show pokazali zdjęcia z jego pobytu w Łódzkiej Szkole Filmowej, kiedy to Douglas uczył młodych polskich adeptów aktorstwa, jak należy grać w westernach i "prać po gębach".

Anna Kwiatkowska przypomina, że program powstał zaledwie sześć tygodni po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. – W 30 lat po wprowadzeniu stanu wojennego na antenie TVP Historia będzie miało miejsce niesamowite wydarzenie – zachęca dziennikarka.

"Żeby Polska była Polską" w TVP Historia we wtorek13 grudnia 2011 roku o godzinie 20.10.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(ah)

Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio uruchamiło specjalny serwis tematyczny. Zapraszamy na stronę stanwojenny.polskieradio.pl