Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 09.11.2011

Nie masz pracy? Idź na staż

Staże to najbardziej popularne instrumenty rynku pracy. Bezrobotnym dają możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, a przedsiębiorcom - taniego pracownika.
Nie masz pracy? Idź na staż(fot. sxc.hu)

Stażystę może zatrudnić każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, organizacje pozarządowe, instytucje administracji rządowej i samorządowej. – Przedsiębiorca, który zamierza zorganizować miejsce stażowe, powinien udać się do Urzędu Pracy, pobrać stosowny druk wniosku, wypełnić go i złożyć w urzędzie – wyjaśnia Maciej Bątkiewicz z Urzędu Pracy m.st. Warszawa.

Wnioski dostępne są bardzo często na witrynach internetowych urzędów.

Pracodawca do takiego wniosku powinien załączyć program stażu. – Czyli określić, jakie zadania, obowiązki, potencjalny stażysta, bezrobotny będzie wykonywał, czego się nauczy na tym stażu – tłumaczy ekspert.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku odbywa się rekrutacja na dane stanowisko. – Urząd kieruje wniosek do realizacji do Centrum Aktywizacji Zawodowej. Tam pośrednicy rekrutują i wysyłają kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną do pracodawcy – objaśnia gość Jedynki. Taka rekrutacja trwa około miesiąca. – To nie urząd decyduje, kogo organizator przyjmuje na staż, ale sam organizator – podkreśla Bątkiewicz.

W trakcie stażu przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z organizacją takiego stażu. Urząd Pracy przez okres stażu wypłaca osobie bezrobotnej stypendium, opłaca także ZUS i podatek. – Nawet przed skierowaniem osoby bezrobotnej na staż finansujemy badania lekarskie – zauważa gość Jedynki.

Stażystom przysługuje stypendium w wysokości 120 proc. kwoty zasiłku. Obecnie co miesiąc dostają oni około 900 zł.

(mb)