Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 20.11.2014

Do rzucenia palenia dobre chęci nie wystarczą

Szacuje się, że 2 mln Polaków jest narkotycznie uzależnionych od nikotyny. To przewlekła choroba, ale pod pewnymi warunkami można ją uleczyć - mówią specjaliści.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Krzysztof Przewoźniak radzi jak skutecznie rzucić palenie (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

W czwartek 20 listopada obchodzony jest w Światowy Dzień Rzucania Palenia. Choć zerwanie z nałogiem to proces indywidualny - w zależności od palacza różne są motywy decyzji i metody leczenia - istnieją pewne uniwersalne zasady.

- Niezwykle ważny jest stosunek do tej choroby. To nie jest kwestia naszego stylu życia, tylko trzymania się pewnych zasad. Po pierwsze, nie powinno się rzucać palenia samemu, bo wtedy jest się skazanym na porażkę. Ważna jest współpraca, najlepiej z lekarzem albo terapeutą uzależnień, który nie tylko zracjonalizuje nasz plan i lepiej zdiagnozuje jak mamy to zrobić, ale również będzie instytucją kontrolną - tłumaczy Krzysztof Przewoźniak, socjolog medycyny.

Bardzo ważne jest również, żeby nie poddawać się w razie niepowodzenia. - Zasada jest taka: im więcej mamy za sobą prób zaprzestania palenia, nawet takich 24-godzinnych, im bardziej z biegiem czasu je wydłużamy i im szybciej w razie niepowodzenia decydujemy się rzucić nałóg raz jeszcze, tym większa szansa, że osiągniemy sukces na całe życie. Wiemy z badań, że potrzeba średnio ośmiu prób, by zaprzestać palenia tytoniu - podkreśla pracownik Centrum Onkologii w Warszawie.

Czy kobiety w Polsce palą równie często co mężczyźni, jaka jest dolna granica wieku wśród palaczy i dlaczego tak ważne jest, żeby odstawić papierosy w czasie ciąży, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Bogdan Sawicki

Gość: Krzysztof Przewoźniak (Centrum Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 20.11.2014

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

pg/ag