Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 20.12.2016

Krytyka, szkalowanie a zniesławienie. Jak bronić naszej reputacji?

- Tym którzy chcą skrytykować bezpiecznie innych ludzi doradzam konwencję satyryczną, bo łatwiej jest się później bronić w sądzie, bowiem granice krytyki są wówczas szersze - mówi mecenas, Iwona Zielinko.

Pomówienie i zniesławienie są w dzisiejszych czasach bardzo poważnym problemem, co ma związek m.in. z ogromną rywalizacją zawodową oraz rozwojem internetowej nienawiści, dającej poczucie anonimowości. Zarówno za pomocą policji, jak i dziennikarzy śledczych czy detektywów można ustalić, kto nas obraża w sieci.

- W XXI wieku ofiarą pomówienia może się stać każdy z nas, natomiast możemy sobie z tym poradzić i zalecam każdemu, kto stał się ofiarą takiego działania, by nie rozpaczał i załamywał się, tylko pomyślał w jaki sposób zarobić na tym duże pieniądze. A tym celu trzeba pójść do sądu i wygrać duże odszkodowanie  - opowiada adwokat.

Osoba zniesławiana, jak wyjaśnia gość Jedynki, ma możliwość dochodzenia racji drogą karną bądź cywilną. W obu przypadkach najważniejsze jest zabezpieczenie dowodów w sprawie, czyli jeśli ktoś był obrażany w internecie, to najlepiej zachować zdjęcia owych komentarzy czy informacji szkalujących. Co dalej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: mecenas Iwona Zielinko (doktor nauk prawnych)

Data emisji: 20.12.2016

Godzina emisji: 11.22

sm/gs