Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 17.01.2017

Psycholog: większość rozwodów jest przedwczesna lub niepotrzebna

- Zdobycie prawa jazdy wymaga więcej czasu, energii i zaangażowania niż małżeństwo. Często w sposób optymistyczny i naiwny podejmujemy jedną z najważniejszych decyzji w życiu, przysięgając: "i nie opuszczę Cię aż do śmierci" - mówił Paweł Maciaszek z fundacji "Rozwód? Poczekaj!".
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Paweł Maciaszek Nie postrzegajmy miłości jako namiętność. Miłość to bliskość, intymność, więź i przyjaźń

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, iż młodzi ludzie zapominają o podstawowej prawdzie, że związek - tak jak świat - rozwija się od kryzysu do kryzysu. - Zmiana to coś, co będzie towarzyszyło tym ludziom już zawsze. Nie chcą wiedzieć, że zakochanie to nie miłość, i namiętność to nie miłość. Miłość to proces. Naturalne kryzysy rozwojowe towarzyszą rodzinom bez względu na kulturę. Jeśli będziemy przygotowani, że taki kryzys nas również spotka, to wtedy łatwiej będzie z niego wyjść - tłumaczył Paweł Maciaszek.

- Kiedyś faza narzeczeństwa trwała rok i miała swoje rytuały, np. poznawanie rodziców. Dziś tej fazy nie ma. Ponad 60 procent par, które się poznają, bardzo szybko ze sobą zamieszkuje. A to kiedyś była faza druga - analizował Paweł Maciaszek. - Wspólne zamieszkanie to pierwszy kryzys (nie licząc samego ślubu i wesela). Kolejnym, potężnym kryzysem jest urodzenie dziecka. Około 70 procent par stwierdza wtedy spadek satysfakcji ze związku - ujawniał psycholog.

O czym ludzie zapominają zawierając związek małżeński, dlaczego amerykańscy badacze twierdzą, że im droższe wesele, tym większe prawdopodobieństwo rozwodu, co to jest "zła", a co "dobra" kłótnia i jakie są recepty na długi, udany związek. O tym także w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Paweł Maciaszek (psycholog z fundacji "Rozwód? Poczekaj!")

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 10.22

ab/pg