Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 20.11.2017

Choroba Alzheimera. Schorzenie tysiąca małych błędów

Zaczyna się od zapominania, zadawania w kółko tych samych pytań, gubienia się. Potem objawy zwykle się nasilają, chory traci umiejętność pisania, czytania, rozumienia abstrakcyjnych pojęć, a wreszcie - przestaje rozpoznawać bliskich. Na tym polega choroba Alzheimera, która wpływa na życie całej rodziny.
Posłuchaj
  • Jarosław Gnioska o postępowaniu przy chorobie Alzheimera (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Często takie objawy, jak roztargnienie czy zapominanie w naturalny sposób towarzyszą starości i nie wskazują na chorobę Alzheimera. - Jeżeli jednak pierwsze symptomy występują już przed 60. rokiem życia, jest to alarm - mówi Jarosław Gnioska z Centrum Alzheimera w Warszawie.

Choroba przebiega w trzech etapach - wczesnym, umiarkowanym i zaawansowanym - i u różnych osób rozwija się w różnym tempie. - Prowadzimy dom pomocy społecznej, gdzie trafiają osoby pod koniec drugiego i w trzecim stadium. Mamy też dom dziennego pobytu dla osób w pierwszym i do połowy drugiego etapu. Tam prowadzimy bardzo intensywną terapię, robimy wszystko, by aktywizować mózg i stymulować fizycznie. Gotujemy tę zupę indywidualnie dla każdego chorego - tłumaczy gość audycji "Cztery pory roku".

Wyjaśnia też, że choroba Alzheimera nazywana jest schorzeniem tysiąca małych błędów. - Dlatego przy poprawie do końca nigdy nie będziemy wiedzieli, co pomogło - wskazuje.

Jakie niebezpieczne zachowania pojawiają się u cierpiących na tę chorobę? W jaki sposób należy podzielić się opieką nad chorym, by nie obciążyć nadmiernie jednego członka rodziny? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Gość: Jarosław Gnioska (Centrum Alzheimera w Warszawie)

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 11.21

mg/kk