Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 29.01.2018

Jak rozpoznać chorą tarczycę?

Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy nie wolno lekceważyć.

- Endokrynolodzy mają w tej chwili pełne ręce roboty, ponieważ mnóstwo pacjentów zgłasza się z problemami dotyczącymi patologii tarczycy - mówi w "Czterech porach roku" endokrynolog dr n. med. Elżbieta Rusiecka. - Choroby tarczycy występują rodzinnie i najczęściej w linii żeńskiej - dodaje.

- Pracą tarczycy steruje TSH (hormon tyreotropowy), czyli hormon przedniego płata przysadki. Tarczyca wytwarza dwa hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Czynność tarczycy i przysadki pozostają w ścisłej zależności (ujemne sprzężenie zwrotne). Podwyższone stężenie hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie uwalniania TSH przez przysadkę, a niedobór hormonów stymuluje produkcję TSH - tłumaczy rozmówczyni Romana Czejarka.

Jak zbudowana jest tarczyca? Jakie objawy świadczą o chorej tarczycy? Co to jest TSH, FT3 i FT4? Czy to prawda, że ludzie z chorą tarczycą częściej odczuwają chłód? Czy chora tarczyca może powodować duszności? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr n. med. Elżbieta Rusiecka (endokrynolog)

Data: 29.01.2018

Godzina emisji: 9.22

kh/ag