Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 20.03.2018

Stop hejterom. Jak możemy się bronić?

I do wyzwisk na ulicy, i do kłótni w internecie stosują się podobne zasady. Przy czym internet ma tę przewagę w postepowaniu sądowym, że pozostaje trwały ślad po tym, co się napisało. Ludzie zamieszczają krytyczne i obelżywe komentarze, nawet pod swoim nazwiskiem, i czują się zupełnie bezkarni. Okazuje się, że mogą podlegać karze. I to całkiem surowej.
Posłuchaj
  • Naruszenie dobrego imienia (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Reagować czy nie reagować? Psycholog mógłby powiedzieć, żeby odpuścić, tak po prostu, dla świętego spokoju, natomiast prawnicy są zdania, że warto dochodzić swoich praw. – Być może nie jest to łatwa droga, dlatego, że zadośćuczynienia, które zapadają w polskich sądach nie są wysokie, ale warto to robić w celach prewencyjnych. Bo jeżeli jestem np. osobą publiczną i w internecie ktoś zamieszcza pod moim adresem nieprawdziwą informację albo podważa moje kompetencje, to może mi zmarnować karierę zawodową. Obelga raz rzucona w twarz będzie wiecznie pokutować – tłumaczyła mec. Eliza Kuna.

W sytuacjach, kiedy czyjś komentarz rzutuje na nasza sytuację życiową lub zawodową, warto żądać ochrony dobrego imienia. Jakie mogą być żądania zadośćuczynienia? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: mec. Eliza Kuna (adwokat)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 11.21

abi/mg