Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 25.05.2021

Burze. Dlaczego nie da się łatwo przewidzieć, gdzie wystąpią?

Całkiem niedawno doszło do sytuacji, że w dwóch miastach oddalonych od siebie o 70 kilometrów różnica temperatur wyniosła prawie 20 stopni Celsjusza. Skutki? Gwałtowna burza oraz podtopienia. A jak łowi się burze? Dlaczego nie da się łatwo przewidzieć, gdzie one wystąpią? Czy czeka nas eskalacja występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych? 

alergia wiosna kichać kobieta shutter 1200 Africa Studio.jpg
Wiosna - utrapienie alergików?

- Burze są nieprzewidywalne, potrafią nas mocno zaskoczyć i musimy być ciągle jak najbliżej tego zjawiska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Surowiecki ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska. - Śledzimy aktualne dane radarowe i dane o wyładowaniach atmosferycznych. Dzięki rozwojowi technologi są one dostępne w internecie przez cały czas - dodaje. 

Zjawisko atmosferyczne w konkretnym miejscu 

Z jaką dokładnością możemy powiedzieć, że w danym miejscu pojawią się przelotne opady deszczu lub burze? - Możemy mówić o prawdopodobieństwie tych zjawisk - tłumaczy gość audycji. - Są sytuacje, kiedy mamy wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia burz, gdyż mamy większy układ burzowy. Mamy również przypadki, gdzie burze są bardzo rozproszone, obejmują obszar kilkudziesięciu km2 i szybko znikają - podkreśla. 


Posłuchaj
07:05 Jedynka/4PR burze 25.05.2021.mp3 Burze. Dlaczego nie da się łatwo przewidzieć, gdzie one występują? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak dodaje Artur Surowiecki, duże układy burzowe są silne i przynoszą groźne zjawiska atmosferyczne. - W Polsce i w Europie tak się dzieje, że jeżeli rozwinie się tzw. mezoskalowy układ konwekcyjny (burza, która obejmuje swoim zasięgiem kilka województw), to towarzyszą temu silne, groźne dla nas zjawiska atmosferyczne, m.in. silne prądy wiatru, gwałtowne opady deszczu - dopowiada. 

W numerycznej prognozie pogody, przy pomocy narzędzi teleinformatycznych potrafimy wskazać okolicę, w której może rozwinąć się burza. - To nie jest tak, że model nam wskaże, gdzie będzie burza i ona na pewno tam się pojawi - mówi ekspert. - Modele nie potrafią w stu procentach pokazać, o której godzinie w danym miejscu wystąpi burza. To są prognozy rzędu od 24 do 48 godzin - stwierdza. 

Sezon burzowy w Polsce 

Oficjalnie trwa od początku kwietnia do końca września. Jest to czas groźnych zjawisk burzowych, które każdego roku doprowadzają do licznych zniszczeń, a nawet ofiar śmiertelnych. Z roku na rok burze w Polsce zwiększają natężenie, ekstremalnych zjawisk pogodowych jest coraz więcej. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Artur Surowiecki (Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska)

Data emisji: 25.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans