Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Szozda 19.04.2012

Do serca przytul psa, weź na kolana kota

Śpiewał w latach 70. ubiegłego wieku niezapomniany Jan Kaczmarek. Dziś wiemy jak prorocze to były słowa. Człowiek nie może żyć bez natury. Otoczony maszynami i komputerami staje się agresywny i skołowany.
Do serca przytul psa, weź na kolana kotaGlow Images/East News

Każdego dnia odbieramy 30GB informacji. To można przeliczyć na 100 tysięcy słów. Tak gigantyczna ilość informacji powoduje, że tracimy orientację, nie wiemy co jest ważne, co nie, nie potrafimy sobie z tym poradzić i się wyłączamy. Podobnie jak komputer, gdy dostarczymy mu zbyt wiele poleceń w krótkim czasie daje komunikat stack overflow. I trzeba maszynę wyłączyć z prądu, bo już żadnego polecenia nie wykona.

- Stajemy się maszynami, bo żyjemy wyłącznie wśród maszyn, komputerów, telewizorów, smartfonów i nie wiadomo czego jeszcze - mówi Katarzyna Sroczyńska redaktor prowadząca magazyn Coaching w rozmowie z Karoliną Rożej ( "Cztery Pory Roku" ). A okazuje się, że wystarczy 20 minut dziennie obcować z naturą, by poziom hormonu stresu kortyzolu znacznie spadł. Godzina spędzona w lesie pozwala na nowo się skoncentrować i opanować myśli.

Ogromne znaczenie dla naszej sprawności umysłowej i jakości życia ma odpowiednie środowisko, w którym pracujemy. W firmach, gdzie duże okna wychodzą na park, na drzerwa i zieleń pracownicy popełniają znacznie mniej błędów i są dużo bardziej wydajni. Młodzież, która w szkole miała dużo kontaktów z przyrodą, w dorosłym życiu rzadziej popada w konflikt z prawem i jest mniej agresywna.

Jeśli chcemy pozostać ludzmi, a nie zmienić się w maszyny, to popatrzmy w okno na zielone drzewo i zanućmy razem z Janem Kaczmarkiem:

Nim karmiona sztucznie krowa
da zielone, chude mleko,
zanim wzruszysz się wąchając sztuczny kwiat.
Zanim naturalny ersatz
w krew ci wejdzie tak daleko,
że polubisz plastikowy,
śmieszny świat.

AS