Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.03.2014

W jaki sposób uniezależnić się od Rosji?

Ograniczenie zależności energetycznej od Rosji to był główny temat drugiego dnia unijnego szczytu. Wspólnota zwróciła większą uwagę na ten problem po zaostrzeniu się relacji rosyjsko-ukraińskich. W radiowej Jedynce politycy zastanawiali się, czy jest to możliwe i czy sankcje wobec Rosji mogą być skuteczne.
Premier Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej podpisuje umowę stowarzyszeniowa z UkrainąPremier Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej podpisuje umowę stowarzyszeniowa z UkrainąPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Żadne drobne sankcje nie odniosą sukcesu i nie przyniosą skutku. Dopóki zachód nie przestanie faszerować Putina petrodolarami i gazo dolarami dopóty nie wytrąci mu oręża z ręki i nie zapobiegnie aneksji niepodległych krajów - mówi Jacek Kurski z Solidarnej Polski. jego zdaniem, jest to groźba bardzo poważna.

Kryzys ukraiński - zobacz serwis specjalny >>>

Marcin Kierwiński z PO uważa, że dobrze, iż pierwsi mówimy o tym, że powinna nastąpić na poziomie europejskim całkowita zmiana podejścia do polityki surowcowej, do polityki gazowo-paliwowej, bo to jest podstawa bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Włodzimierz Czarzasty z SLD uważa, że jeżeli udałoby się wypracować takie mechanizmy ustalenia jednej ceny dla Europy gazu i paliw kupowanych w Rosji, to byłoby dobrze. - Ja w to nie wierzę - przyznaje.

Posłuchaj całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

(ag)

>>>Zapis całej debaty