Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 16.07.2015

Co powinna zawierać nowa Ordynacja podatkowa?

Jak twierdzą eksperci, zapisanie w nowej Ordynacji podatkowej zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika, to nie jedyna zmiana oczekiwana przez środowisko prawników i biznesmenów. Powinny się w niej znaleźć jeszcze inne zapisy gwarantujące równość stron czy sprawiedliwe zasady postępowania przed organem podatkowym.
Posłuchaj
  • O tym, co powinno się w znaleźć w nowej Ordynacji podatkowej, aby zagwarantować równość stron oraz sprawiedliwe zasady postępowania przed organem podatkowym, mówi w Polskim Radiu 24 Tomasz Barańczyk z PWC. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W uchwalonej już przez Sejm nowelizacji Ordynacji zapisano, że "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".

Jaki zapis prawa lepszy: wątpliwości na korzyść podatnika, czy wykładnia korzystna dla strony postępowania

I tu pojawiły się głosy krytyków, że zapis ten nie przyniesie pożytku podatnikom, bo wątpliwości zawsze można usunąć. Ich zdaniem lepsze byłoby proponowane na wcześniejszym etapie prac sformułowanie: "w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa podatkowego organ podatkowy przyjmuje wykładnię korzystną dla strony postępowania".

Jakie zdanie ma resort finansów

 Zdaniem Ministerstwa Finansów zasada w takiej wersji miałaby zastosowanie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z różną wykładnią przepisów, a nie gdy wątpliwości co do ich stosowania będzie mieć podatnik.

Eksperci chcą iść dalej

Eksperci PWC idą dalej i proponują, aby ta zasada obejmowała nie tylko rozstrzyganie wątpliwości prawnych.

Czytaj więcej
Puls Gospodarki 10.07.2015 1200.jpg
Nowelizacja Ordynacji podatkowej. Eksperci: to może utrudnić życie przedsiębiorcom

–W postępowaniach dotyczących podatku VAT na przykład, pojawia się mnóstwo wątpliwości dotyczących okoliczności faktycznych danej sprawy- mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Barańczyk z PWC.

 – Dlatego proponujemy objęcie zasadą „in dubio pro tributario” zarówno wątpliwości prawnych, jak i tych odnoszących się do stanu faktycznego.

Eksperci: wprowadźmy katalog praw podatnika

Eksperci z PWC proponują też - bazując na doświadczeniach międzynarodowych - wprowadzenie do Ordynacji katalogu praw podatnika, w tym prawa do prawidłowego procesu legislacyjnego, czy procedury konsultacji przy przygotowaniu przepisów, a także prawa związanego z ustanowieniem właściwych standardów tworzenia ustawodawstwa podatkowego.

Im mniej prawnego żargonu, tym lepiej

Chodzi o to, aby prawo podatkowe - tam gdzie się da - pisać językiem absolutnie prostym, zrozumiałym dla przeciętnego podatnika, który nie ma fachowej wiedzy w zakresie podatków - wyjaśnia Barańczyk.

– Ten rok, dwa jakie mamy na przygotowanie nowej Ordynacji powinniśmy wykorzystać jak najlepiej, aby stworzyć dobre prawo dla wszystkich - mówi.

Jasne określenie co jest postępowaniem kontrolnym, a co kontrolą podatkową

Dalej konieczne jest wyznaczenie jednoznacznej granicy między postępowaniem kontrolnym, a kontrolą podatkową. Dzisiaj powszechna jest praktyka urzędów kontroli skarbowej, które formalnie nie wszczynają kontroli, ale pod pozorem postępowania kontrolnego prowadzą czynności charakterystyczne dla kontroli.

 – A to zmienia zupełnie sytuację podatnika, bo przy kontroli podatnikowi przysługuje inna ochrona i prawa - mówił gość PR24.

Dlatego należałoby w ustawie wskazać katalog czynności, które organy mogłyby wykonywać jedynie w ramach kontroli podatkowej.

Zdyscyplinujmy organy podatkowe

Warto też bardziej dyscyplinować organy podatkowe w zakresie terminów załatwiania spraw. – To kolejna bolączka, z jaką mają do czynienia podatnicy, mimo że formalnie mamy zapisane, że na przykład sprawy wymagające postępowania dowodowego powinny być załatwione bez zbędnej zwłoki, albo w miesiąc albo w 2 miesiące, ale praktyka jest inna, organy to przedłużają i my postulujemy, aby to absolutnie zmienić – mówi Tomasz Barańczyk z PWC.

Sylwia Zadrożna