Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 26.10.2014

Schizofrenia - choroba młodych, która wyklucza

- Społeczeństwo lubi odrzucać, znajduje do tego mnóstwo powodów i chorzy na schizofrenię do tych odrzuconych się zaliczają. Nie wiadomo wtedy, co jest gorsze: sama choroba czy mur, który dzieli rodziny i społeczeństwo - mówił w Jedynce
Schizofrenia - choroba młodych, która wykluczaGlow Images/East News

Na schizofrenię, jak tłumaczył w "Debacie medycznej" prof. Bartosz Łoza, wcześniej zapadają mężczyźni, bo już w wieku 18-20 lat. U kobiet ta granica przesunięta jest o ok. 5-7 lat. Objawy schizofrenii można jednak zaobserwować już na etapie szkoły. - To nie jest choroba, która pojawia się nagle, jak np. ebola. Przeciwnie, przez wiele lat można zobaczyć słabnięcie pewnej sprawności poznawczej u dziecka, pojawiają się u niego trudności z nauką. Trzeba być otwartym na to, że jeżeli z dzieckiem dzieje się coś nie tak, szczególnie w okresie późnopokwitaniowym, to należy je diagnozować - podkreślał prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Spośród schorzeń psychicznych schizofrenia jest najmniej uwarunkowana społecznie. Główną rolę odgrywają natomiast geny, w grupie ryzyka są dzieci osób chorujących na schizofrenię. - Aktualnie obowiązującą teorią rozwoju schizofrenii jest tzw. teoria neurorozwojowa. W pewnym uproszczeniu mówi ona o tym, że istnieje podatność genetyczna na zachorowanie. Są dane mówiące o tym, że cukrzyca czy niedożywienie matki również są czynnikami ryzyka zachorowania na schizofrenię. Za najbardziej podejrzane uznaje się jednak czynniki infekcyjne, które bardzo subtelnie uszkadzają mózg. Wydaje się wtedy, że narząd rozwija się bez żadnych zaburzeń, aż pojawią się objawy choroby - tłumaczyła prof. Agata Szulc, kierownik Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przejawami schizofrenii mogą być: depresja, zaburzenia lękowe, kłopoty w nauce i relacjach z rówieśnikami, "wycofanie się" z życia.

Prof. Łoza dodał, że kluczem podejścia terapeutycznego do całej rodziny chorego jest zwrócenie uwagi na zmianę, jako elementu życia, elementu rozwoju. Schizofrenia zmienia życie, ale nie oznacza konieczności rezygnacji z planów i marzeń.

Goście radiowej Jedynki podkreślali, że schizofrenia jest chorobą, którą można i trzeba leczyć. - Do dyspozycji jest wiele leków najnowszej generacji i to dostępnych tutaj, w Polsce. W niektórych przypadkach schizofrenia może być leczona również bez konieczności hospitalizacji - mówiła prof. Agata Szulc.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na platformie moje.polskieradio.pl >>>

By dowiedzieć się, dlaczego chorzy na schizofrenię narażeni się na społeczne wykluczenie i czym są terapie długodziałające, posłuchaj nagrania audycji.

Rozmawiała Iwona Schymalla.

pg/mc