Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 04.01.2013

Ile będzie kosztowało nas wejście do strefy euro?

Polacy nie chcą euro - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Europejski Bank Centralny rozluźnia politykę monetarną i  wprowadzi do obrotu miliardy euroEuropejski Bank Centralny rozluźnia politykę monetarną i wprowadzi do obrotu miliardy euroecb.int

62,5 procent ankietowanych było przeciwko przyjęciu unijnej waluty, za zaledwie 29,7 procent.

Jędrzej Bielecki zauważa, komentując wyniki sondażu, że przekonanie Polaków do zmiany zdania będzie trudne, bo akcesja do unii walutowej w perspektywie 4-5 lat kosztowałaby nas naprawdę dużo. Przystępując do strefy euro, musielibyśmy zainwestować w pomoc dla potencjalnych unijnych bankrutów sumę wartą 1/3 funduszy strukturalnych, jakie otrzymamy z Unii Europejskiej w latach 2014-2020.

- Wymusza to nowa architektura instytucjonalna strefy, w tym działający Europejski Mechanizm Stabilności. Do tego dochodzi konieczność solidarnego "zrzucania się" na zagrożone banki, tak jak w przypadku Hiszpanii. Polska z euro musiałaby przeznaczyć na walkę z kryzysem zadłużenia ok. 3,5 procent kapitału Mechanizmu Stabilności, czyli 2,8 miliarda euro, oraz gwarantować do 24,3 miliarda euro pożyczek, jakie maksymalnie może udzielić fundusz. - Za kilka lat EMS będzie mechanizmem ubezpieczeniowym, który Polsce się przyda. Ale przystępując dziś do strefy, musielibyście dopłacać - powiedział dyrektor brukselskiego Centrum Europejskich Analiz Politycznych CEPS Daniel Gros.