Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 01.03.2013

"Kościół nadal potrzebuje pancernego papieża"

- Zmiany w Kościele, których oczekuje opinia publiczna, nie nastąpią - mówi socjolog prof. Krzysztof Wielecki - Kościół potrzebuje na swoim czele człowieka głębokiej wiary, który świadectwem swojego życia kontrastuje z dzisiejszym światem. Taki był Benedykt XVI.
papież Benedykt XVIpapież Benedykt XVIPAP/DPA/Michael Kappeler

Afera vatileaks, dokumenty wyniesione przez papieskiego kamerdynera ujawniły bardzo złe zachowania rzymskich kardynałów. Tuż przed zmianą w Watykanie krytycznie i głośno na temat pedofilii w Kościele wypowiedzieli się amerykański i szkocki kardynał, którzy teraz czekają na konklawe.
Kryzys nie minie?
Abdykacja Benedykta XVI odbywa się w niełatwym dla Kościoła momencie. Jakie zmiany czekają Kościół? Czy kryzys państwa watykańskiego jest trwały?
- Problemy czekają na wyjaśnienia. Niektórzy wiążą to z nowym papieżem, z jego wizją Kościoła. (...) Jedna z sióstr zakonnych powiedziała mi, że to jest moment głębokiej refleksji nad stanem Kościoła - mówi Michał Żakowski. który abdykację papieża relacjonuje właśnie z Rzymu dla Polskiego Radia.
Czy nowy papież zajmie się problemem pedofilii?
Tuszowanie przypadków pedofilii, przenoszenie podejrzanych księży do innych parafii, gdzie nadal mogli krzywdzić dzieci jest nadal stosowaną w Kościele praktyką.
- W momencie, gdy ktoś fałszywie rozumiane dobro Kościoła stawia nad ból niewinnego dziecka, to chcę to nazwać tak, jak podpowiada to moje sumieniem i serce - mamy do czynienia ze zdradą ewangelii - mówi publicysta "Tygodnika Powszechnego" Marek Zając.
Europa i Kościół w tym samym miejscu?
W audycji zastanawialiśmy się także, czy drążone tak poważnymi problemami chrześcijaństwo nadal definiuje Europę oraz co mówi kondycja Kościoła o kondycji Europy?
O tych problemach mówili socjolog prof. Krzysztof Wielecki, o. Stanisław Tasiemski, watykanista, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, red. Marek Zając, publicysta "Tygodnika Powszechnego" i TVP Kultura oraz Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego i teolog.
Dyskusję prowadził Bartosz Panek.