Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Ula Czerny 16.11.2011

Wilkołaka każdy ma w sobie

W średniowieczu wierzono, że skóra wilcza jest lewą stroną skóry człowieka. Gdy ludzie stali się bardziej krytyczni wobec tej teorii, ktoś wpadł na pomysł, by oskarżonego o wilkołactwo obdzierać ze skóry.
Gmork - przerażający wilk z Niekończącej się opowieściGmork - przerażający wilk z "Niekończącej się opowieści"źr.youtube

Przemiana w wilka zachodzi nocą, najlepiej w czasie pełni księżyca. – To się pojawia w bardzo wielu przekazach, już od starożytności – opowiada znawca mitologii staroskandynawskiej i starosłowiańskiej, profesor Leszek Słupecki. Miejsce przemiany nie jest obojętne. Musi to być teren odludny, świat przyrody, którego człowiek nie zawłaszczy.

Przemianie w wilka sprzyja także zima, a zwłaszcza zbliżający się wielkimi krokami okres Bożego Narodzenia, gdy według podań ludowych sfory najbardziej szaleją. Przed przemianą zrzuca się ubranie. W średniowieczu wierzono, że jeśli ktoś zabierze ubranie przemienionego człowieka, to wilkołak nie ma już powrotu.

Jak wytłumaczyć sobie baśń o wilkołakach? Profesor Słupecki wiąże powstanie tego mitu z czasem odchodzenia od struktur plemiennych i tworzenia się państwowości.

Rządzącym władcom zaczynała być wtedy potrzebna efektywnie działająca siła zbrojna. Energię grasujących młodych wojowników skierowywano na zewnątrz: bandy nigdy nie atakowały swoich.

Mogli zakładać na siebie kaptury z wilczej paszczy, co potwierdzają całkiem mocne dowody na terenach Skandynawii. Wyobraźnia dodała do tego z czasem magiczną właściwość, że taki człowiek po prostu staje się wilkiem.

– Dlaczego wiązano ich z wilkami? Działają w stadzie, które ma swoją strukturę i ma swoją solidarność. Dla młodych wojowników to wzorzec wręcz idealny – opowiada profesor. Są także mity mówiące o przemianach ludzi w niedźwiedzie, ale to jest zwierzę o zupełnie innym charakterze, samotnik. W innych kulturach taką rolę pełniły inne zwierzęta, np. u Inuitów – niedźwiedzie polarne, a w Indiach – tygrysy.

A jaka była rola wilczycy matki wojowników w starożytnym Rzymie? Posłuchaj audycji Katarzyny Kobyleckiej.

usc